Церква Різдва Богородиці - Ворохта

Головне фото
Церква Різдва Богородиці - Ворохта

Церква Різдва Богородиці в Ворохті
      Вважається, що в даний час тягнуться на кілька кілометрів по долині Прута поселення виникло в XVII ст. як присілок Микуличин, який розташований нижче за течією річки. Назва гуцульського містечка краєзнавці схильні виводити від моторного дезертира Михайла на прізвисько Ворохта (мабуть, щось на зразок частіше застосовується - верткий), який, ховаючись від государевої служби, став одним з перших поселенців. За переказами, нібито і головний сучасний архітектурний раритет - церква Різдва Пресвятої Богородиці - містечко набуло завдяки тому самому, майже міфологізованому пройдисвітові Ворохті, точніше - його нащадкам.

Історія виникнення церкви Пресвятої Богородиці в Ворохті

      Відомо, що до 1780 місцеве населення не мало своєї церкви і задовольнялося лише освяченою аж в 1602 богослужбової каплиці. У 1779 вирішив одружитися правнук засновника містечка Іван Ворохта, а в якості нареченої вибрав Євдокію, онукові Івана Воронюка - засновника розташованого в декількох кілометрах селища Яблуниця Вороненко. Саме за неї в придане батько дав церква, зроблену аж в 1615, яку через рік перевезли і змонтували в Ворохті на почесному місці - на роздоріжжі, на пагорбі правого берега Прута, що виступає мисом між річкою і безіменним гучним гірським потоком.

Архітектура церкви Пресвятої Богородиці в Ворохті

      Церква Різдва Пресвятої Богородиці фахівцями вважається вчиненою за пропорціями і архітектурними формами серед гуцульських церков Коломиї, Ясіня, Татарова, Криворівні та інших місцевостей. Це один з найбільш струнких і найвеличніших храмів усіх гуцульських споруд подібного типу, незважаючи на маленький розмір.

Реставрація церкви Пресвятої Богородиці в Ворохті

      В кінці 1920-х років в Ворохті відбудували нову велику церкву в честь Святих Апостолів Петра і Павла. У 1930 сюди з храму Різдва Богородиці перенесли всі цінності і дзвіницю з трьома дзвонами, а стару церкву фактично запустили. На додаток під час Великої Вітчизняної війни угорці зробили тут стайню. Так повільно історична церква перетворилася в пустелю і, мабуть, загинула б, якби не реставрація 1970-х років (архітектори Богдан Кіндзельській, Григорій Крук, Іван Могитич). Зараз церква Різдва Пресвятої Богородиці у Ворохті є пам'ятником архітектури національного значення і діючим храмом, яким займається Івано-Франківська єпархія Української греко-католицької церкви. У неї притулилася колишня двох'ярусна дерев'яна дзвіниця, в якій розмістилася невибаглива експозиція церковного музею.

Як дістатися до церкви різдва Богородиці в Ворохті

      Від вулиці Залізничній, 30 (Автостанція №1 в Івано-Франківську) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку смт. Ворохта (вартість необхідно уточнювати при посадці). Так само Ви можете дістатися до смт. Ворохта та на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Місця України

Адреса

google карта
Область
Івано-Франківська область