Перейти до основного вмісту

Церква Різдва Христового - Галич

Надіслав: admin , дата: пн, 30.01.2017 - 15:04

Історія виникнення церкви Різдва Христового у Галичі
      З літописів давній Галич відомий з 1113, але спочатку місто стояло на межиріччі Лукви і Мозолевий потоку на горі Крилос, в декількох кілометрах на північний захід від сучасного Галича. У XII в. з міста удільних князів Київської Русі Галич швидко перетворився в столицю самостійного Галицького князівства (1144), а в кінці століття (1199) - потужне Галицько-Волинське князівство і в один з найбільших міст Русі в 15000 жителів. Після татарської навали в 1241, що зруйнував місто, князь Данило Галицький залишив Галич і переніс свою столицю спочатку в Хелм, а згодом до Львова. Старе місто прийшов в занепад, а незабаром у дністровської пристані виріс новий, який успадкував назву Галич, згодом поширене на все Прикарпаття і придністровський край - Галичина.

      У XIV ст. Галич не мав фортечних укріплень, тому ставав легкою здобиччю і кілька разів переходив з рук в руки, поки в 1349 король Казимир III приєднав його до Польщі. Деякі дослідники схильні вважати, що церква Різдва Христового в Галичі була заснована в кінці XIV ст., Хоча вперше її як головна культова споруда місцевих ремісничих цехів згадана лише в XVI ст.

Інтерєр церкви різдва христового у Галичі

      У наступні століття татарські загони десятки разів нападали на Галич і кілька разів руйнували церкву Різдва Христового. Згодом вона остаточно перетворилася на руїни. Відродити храм змогли тільки в другій половині XVIII ст. Тоді його інтер'єри прикрасили дерев'яний, різьблений з позолотою одноярусний іконостас, металеві панікадила, а один зі старих дзвонів зберіг довідку-напис про те, що був відлитий в 1785. Наступного реставрації, 1825, на бічних фасадах зрубали контрфорси, а в притворі побудували хори .

      В значній мірі основи сучасного статусу церкви Різдва Христового були закладені на початку XX ст., За часів україно-слов'янської самоідентифікації, провідником якого став настоятель Галицького парафії отець Микола Винницький. Стара церква, покрита двосхилим дахом з бароковим парадним фасадом, до якого примикала дерев'яна дзвіниця, придбала близький до сучасного вигляду.

Реставрація церкви Різдва Христового у Галичі

      Мабуть, творці оновленої церкви Різдва Христового в Галичі намагалися після реставрації святині зробити її схожою на храми епохи Київської Русі, тому і отримали такий компромісний і одночасно унікальний силует культової споруди. Після реставрації церкву освятив митрополит галицький, архієпископ львівський і єпископ кам'янецький Української греко-католицької церкви Андрій Шептицький.
      Зараз церква Різдва Христового в Галичі є архітектурною перлиною заснованого в 1994 р Національного заповідника «Давній Галич», а під склепіннями святині богослужіння правлять священики Івано-Франківської єпархії
Як дістатися до церкви Різдва Христового Галич

      Від вулиці Горбачевського, 14 (Автостанція в Івано-Франківську) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку Галича (вартість проїзду 12 грн). Відстань 25 км. Так само Ви можете дістатися до Галича і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Івано-Франківська область
Початок будівництва: XIII століття
Кінець будівництва: XV століття
Відбудовано: 1906 року
Українська греко-католицька церква
Архітектурний стиль