Перейти до основного вмісту

Церква Різдва Пресвятої Богородиці - Рогатин

Надіслав: admin , дата: пн, 30.01.2017 - 15:03

Церква Різдва Пресвятої Богородиці в Рогатині
      Вважається, що Рогатин на лівому березі річки Гнила Липа заснували в XII в., Але вперше поселення згадується в польських документах лише у 1340 р До середини XV в. ним володіли шляхтичі Рогатинські, при яких в 1415 р Рогатин отримав Магдебурзьке право, а потім місто стало власністю польських королів, які здавали його в оренду.

Історія виникнення церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Рогатині

      Під час чергового руйнівного набігу татарської орди в 1520 р частина жителів міста забрали в полон. Серед них була хіба не найвідоміша середньовічна полонянка українських етнічних територій - попівська дочка, красуня Настя Лісовська (яку польські джерела називали Барбарою Лісковацкой), що потрапила в історію і художню літературу під іменем Роксолана Хуррем. Кримський бий продав її в гарем турецького султана Сулеймана II Пишного. Завдяки своїй красі, розуму і спритності Роксолана змогла стати коханою дружиною султана і, як годиться справжній українці, значно впливати на свого чоловіка, створивши унікальний для мусульманської країни прецедент.

      Її міфологізований образ, а найбільше кар'єра в султанському гаремі так сподобалися нащадкам, що в роки незалежності України на центральній площі її рідного міста Роксолані поставили пам'ятник. З древнього Середньовіччя плекають свою історію три найдавніші храми міста церква Різдва Богородиці (побудована в XIV ст., Повністю спалена за чотири століття і відновлена ​​в 1820 х роках) Свято-Духовская церква (з'явилася в 1598 р, вважається одним з найдосконаліших зразків галицької народної дерев'яної архітектури); Миколаївський (Йосипа) костел (XV ст.), Який неодноразово руйнувався татарами, турками і українськими козаками, а остаточно встав з руїн після грунтовної реставрації в 1969-1973 рр.

Пожежа в церкви Різдва Богородиці в Рогатині

      Історія первісної церкви Різдва Богородиці, що вівтарної частиною виглядає з кута Ринковій площі Рогатина, перервалася після нищівної пожежі в 1723 р, яка перетворила старий православний храм на руїни. Нове життя церкви почалася за століття з новою країни - Австрії, яка при першому поділі Речі Посполитої в 1772 р відхопила собі ласий шматок з Прикарпатським містом на сході. У 1827 р церква Різдва Богородиці відновили, намагаючись зберегти її історичні елементи. Наступна реставрація храму припала на 1868, за рік інтер'єри церкви прикрасив монументальний живопис кисті Яна Панкевича, а в 1896 рр. до східного (вівтарного) обсягу зробили прибудову.

      Зараз добре відреставрована і стилізована під кам'яне культове оборонна споруда, Середньовічна церква Різдва Пресвятої Богородиці є історично-архітектурної містифікованої перлиною в веденні Івано-Франківської єпархії Української греко-католицької церкви.

Як дістатися до Церкви різдва Пресвятої Богородиці в Рогатині

      Від вулиці Залізничній, 30 (Автостанція №1 в Івано-Франківську) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Рогатин (вартість проїзду 32 грн.). Так само Ви можете дістатися до м Рогатин і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Івано-Франківська область
Початок будівництва: XII століття
Кінець будівництва: XVIII століття
Зруйновано: 1771, 1944 року
Відбудовано: 1783, 1955 року
УГКЦ
Архітектурний стиль