Перейти до основного вмісту

Церква святого Пантелеймона - Шевченкове

Надіслав: admin , дата: пн, 30.01.2017 - 14:58

Церква святого Пантелеймона - Шевченкове
Церква Святого Пантелеймона на Дністровському пагорбі посеред давньоруського городища у 1194 році заснував волинський князь Роман Мстиславович, який п'ять років тому став першим Галицько-Волинським князем. Вважається, що храм він назвав на честь свого діда - великого князя київського Ізяслава Мстиславовича, який при хрещенні взяв ім'я Пантелеймон. На думку дослідників про це свідчить восьмістрочной напис, видряпані на півтораметрової висоти на кам'яному блоці близько третьої пілястри південного фасаду церкви.

У давньоруські часи в декількох кілометрах на північ від тодішньої столиці Галицького князівства міста Крилос був боярський двір - своєрідний донжон масивного оборонного міського комплексу площею 10 га, надійно укріплений земляними валами, ровами і самою природою - глибоко врізаними долинами Дністра і Лімниці. Втім, це не завадило татарської орди захопити наддністрянські князівські володіння після падіння Києва, а згодом ці краї на кілька століть перейшли під владу Польщі.

Татаро монгольське нашестя на церква Святого Пантелемона

У середині XIV ст. Церква Святого Пантелеймона була освячена в кафедральний собор для католицького архієпископа і отримала назву костел Святого Станіслава. 1575 р храм суттєво постраждав від татарського набігу і після двадцятирічного забуття привілеєм польського короля Сигізмунда III передано монахам-францисканці для відновлення і створення при храмі монастиря.

Церква Святого Пантелеймона у Шевченковому (Галицький район)
За часів францисканців спорудження повстало з руїн, але було перебудовано і на початку 1610-х років являло собою тринефний базилікального костел з помітними ознаками барочного стилю. Монастирські території, на яких звели Чернечий корпус та інші споруди, обнесли ровом і земляним валом, а перед парадним фасадом храму побудували двох ярусні вежу, нижній рівень якої виконував функції воріт, а верхній - оборонного пункту і дзвіниці.

Відновлення церкви святого Пантелемона

Під час нападу турків 1676 р оборонні вали були знищені, а рови засипані. Нищівної шкоди обителі завдала пожежа в 1802 р, коли згоріли костел та монастирські споруди. Найбільшого руйнування давня святиня отримала за часів Першої світової війни: в 1915 р під час артилерійського обстрілу були значно пошкоджені парадний фасад храму, дах, інтер'єри і дзвіниця.
У минулому столітті кілька разів бралися за відновлення і реставрацію храму, але остаточно повстав з небуття він тільки в 1998 р як архітектурна перлина Національного заповідника «Давній Галич». Тоді ж його освятили, повернувши первинна назва - церква Святого Пантелеймона, а священикам Івано-Франківської єпархії Української греко-католицької церкви дозволили правити в відродженому храмі богослужіння.

Як дістатися до Церква Святого Пантелеймона в Шевченкове

З центрального ж/д вокзалу, що в Івано-Франківську, Ви можете на поїзді, маршрутці або електричці дістатися до Галича. Далі з Галича на таксі або на маршрутці доїхати до с. Шевченкове де і знаходиться Церква Святого Пантелеймона.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Івано-Франківська область
Завершення будівництва: 1194 року
Засновник: Роман Мстиславич
УГКЦ