Перейти до основного вмісту

Мотронинський монастир - Черкаська область

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 21:41

Історія виникнення Свято-Троїцького Мотронинського монастиря
Мотронинський монастир в селі Мельники
      Знавці Мотронинської православної обителі воліють літописну версію заснування монастиря-фортеці у городища в XIII в., Від якого збереглися лише міцні оборонні вали. Його не раз руйнували завойовники, але храм завжди відновлювався. Загальновизнана бувальщина: останній раз Мотронинський монастир повстав з небуття в 1568 в верхів'ях знаменитого Холодного Яру, коли ченці почали відновлювати зруйноване святилище благословенням православного митрополита київського Іони Протасович.
      У XVII ст. Мотронинський монастир із півтора десятка монастирів в цьому районі Середньої Наддніпрянщини найбільше поважали гетьмани і час від часу універсалами брали її під своє заступництво або дарували земельні та лісові угіддя, сіножаті та пасіки, водойми і млини.

Свято-Троїцького Мотронинський монастир
      Спорудження кам'яної Троїцької церкви почалося в 1800 р на місці дерев'яної, але чи то план споруди був поганим, то чи будівельник виявився шахраєм - храм через два роки обрушився, і його розібрали. У 1845 Мотронинський монастир відвідав Тарас Шевченко, який залишив детальний акварельне зображення обох тодішніх храмів обителі. Найцікавіше, що з того часу минуло понад півтора століття, а дерево на передньому плані написаного монастирського подвір'я стоїть досі, а під його кроною зараз переховується двох'ярусна тимчасова дзвіниця.

      У середині XIX ст. в Мотронинському монастирі було близько півсотні ченців і послушників, а обитель, за переказами, непогано заробляла на скіфському золоті. Навколо було кілька древніх городищ і курганів, а в монастирі їх старателів з сусідніх сіл щедро платили за цінні знахідки, які нібито вимірювалися сотнями пудів. У 1890-х роках Троїцьку церкву реконструювали, добудувавши чотири декоративні бані, а в 1911 монастир став жіночим.

Важкі часи для Мотронинського Обителі

      У 1922 монастир примусово пожертвував значні кошти на допомогу голодуючим, але це не врятувало Мотронинський монастир - через рік її закрили. Втім, черниці змогли орендувати Троїцьку церкву і до 1929 там правили богослужіння. Під час Великої Вітчизняної війни окупанти зруйнували дерев'яну церкву Іоанна Златоуста.

      Про Троїцьку церкву згадали перед двохсотлітньої річницею Коліївщини - в 1968 році. Тоді розробили проект по малюнку Тараса Шевченка «Мотронин монастир» 1845 року і почали реставрацію. У колишньому монастирі спочатку планували відкрити музей Коліївщини, і, коли святкові дні пройшли, тут облаштували музей партизанської слави, флори і фауни Холодного Яру ...
      Важкі час закінчився в 1991, коли обитель повернули Церкві. Зараз оновлений Мотронинський монастир є окрасою Черкаської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Свято-троїцького Мотронинський монастир у Мельниках

      Від вулиці Крупської, 7 (Автостанція №2 в Черкасах) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку с. Мельники (вартість проїзду 40 грн). Відстань 63 км. Так само Ви можете дістатися до с. Мельники та на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Черкаська область
Контактний номер
Початок будівництва: 1037 рік
Зруйновано: 1240, 1677—1678
УПЦ МП