Перейти до основного вмісту

Свято-Успенська церква - Китайгород

Надіслав: admin , дата: пт, 27.01.2017 - 23:42

На початку 1730-х років за указом сенату для оборони південних кордонів Російської імперії, куди входили Лівобережна і Слобідська Україна, почалося створення прикордонної фортифікаційної системи, що увійшла в історію під назвою Українська лінія. Територією сучасної Дніпропетровщини вона проходила від дніпровського гирла Орелі по її правому березі, через Китайгород і Царичанку, де на березі річки досі збереглася прямокутна в плані земляна фортеця. Найбільші роботи в Китайгороді проводилися в період російсько-турецької війни (1735-1739), коли почали будувати зміцнення західного флангу. Тут був один з десятків редутів на оборонної лінії довжиною 300 км, яка повинна захищати освоєння хліборобами землі від довільних кочових господарів Дикого поля. Після переможних кампаній російських військ у війнах з Туреччиною Українська лінія втратила своє військово-стратегічне значення, і в 1784 її відмінили.

Цікаві факти в історії виникнення Китайгорода в Хмельницькій області

Найбільший підйом прикордонний Китайгород пережив в ХВІІІ в. Тут зосереджені великі сили військових: частини регулярної російської армії і козацькі підрозділи, що в 1760-х роках перетворені в полки пікінерів.

Свідками цього Китайгородського розвитку стали видатні пам'ятники архітектури - Успенська (1754), Варваринська (1756) і Миколаївська (1757) церкви, побудовані на замовлення і кошти бунчукового товариша Павла Семенова.

Свято-успенська церква в селі Китайгород (Дніпровська область)

До наших днів культові споруди збереглися без істотних змін і значних перебудов. Свято-Успенська церква в Китайгороді є найбільшою з них і, ймовірно, була центром містобудівної композиції, що засвідчують її розташування у головній вулиці села і конструктивне пишність. Це складна і, мабуть, проміжна по планувальній структурі спорудження, фахівцями зазвичай трактується як перехідна від трикамерного типу до п'ятикамерного або як незавершена стадія розвитку хрещатого храму пятичастного і п'ятикупольного типу.

Варваринське церква-дзвіниця в Китайгороді (Дніпровська область)

Близько 20 м на північний схід розташована ще одна рідкісна і незвичайна споруда - Варваринська церква-дзвіниця в Китайгороді. Це трьохприватний храм з прямокутним притвором, квадратної навою, над якою височить масивна двох'ярусна восьмигранна вежа, увінчана гранованим шатром з куполом і хрестом, і напівкруглої апсидою вівтаря.

Миколаївська церква в Китайгороді (Дніпропетровська область)

Храмову трійцю завершує Миколаївська церква в Китайгороді - однобанну спорудження типу ротонди, що причаїлася в сотні метрів на захід від Успенського і Варваринського храмів.
За всю радянську епоху Китайгородська храми по культовому призначенням майже не використовувалися, але, на щастя, не зазнали спустошення і навіть реставрувалися в 1969-1973, 1981 і 1990-х роках. Зараз Свято-Успенська церква є діючим храмом Дніпропетровської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Свято-Успенської церкви в Китайгороді (Дніпровська область)

Від вулиці Курчатова, 10 (Автостанція в Дніпропетровську) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку с. Китайгород (вартість проїзду 45 грн). Відстань 100 км. Так само Ви можете дістатися до с. Китайгород і на власному автомобілі. Розрахувати маршрут Ви можете тут

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Росписи на стінах Успенської церкви в Китайгороі Дніпровська область
Роспис на стіні Успенської церкви в Китайгороі Дніпровської області
Росписи на стінах Успенської церкви
Успенська церква - Китайгород
Фото Успенської церкви з середини в Китайгороді
Успенська церква - Китайгород з далику
Місце проведення служби
Контакти
Україна, Дніпропетровська область, село Китайгород, вулиця музейна
Область
Дніпровська область