Перейти до основного вмісту

Костел і монастир бернардинів - Львів

Надіслав: admin , дата: чт, 02.02.2017 - 19:10

Костел и монастир бернардинів - Львів.  Споглядаючи велична споруда Бернардинського монастиря (зараз греко-католицька церква Святого Андрія Первозванного, пл. Соборна) та монастиря отців бернардинів, або, як ще називають цих ченців, францисканців-обсервантів, нелегко повірити, що цей чернечий орден належав до так званого мендікантскому, то є (жебручому). Перше, що спадає на думку - чи ж мешканці Львова були неймовірно щедрими, або ченці вельми спритними, щоб зібрати достатньо коштів на це чудове архітектурна споруда, яка по праву вважається одним з кращих прикладів Ренесансу в Центрально-Східній Європі.

Бернардинський монастир у Львові
      Але правда в тому, що початок Бернардинського монастиря у Львові не були простими. У місто бернардини прибутку в 1460 на запрошення Андрія зі Спрови Одровонжа, російського воєводи. Однак відразу ж натрапили на опір місцевих русинів, львівської влади та архієпископа Гжегожа з Сянока. Наполегливою працею це опір було подолано, і будівництво першого (дерев'яного) костелу і монастиря таки почалося. Після неодноразових пожеж і руйнувань, в 1603 під наглядом кустошем Бернарда Авеліда архітектори Павло Римлянин і Амвросій Прихильний почали спорудження кам'яного храму і монастиря. Наріжний камінь освячували в присутності відразу двох гетьманів: коронного Яна Замойського і польного Станіслава Жолкевського.

Архітектура Бернардинського монастиря У Львові

      Монастир стоїть за межами оборонних мурів Львова, проте деякі його пост Ройко складають одну з головних частин. І для самих бернардинів військова справа не була новиною. Багато ченців були військовими капеланами, а при необхідності і самі могли взяти в руки зброю. Особливо вони відзначилися під час оборони міста від козаків у 1648 році. Уже пізніше, 1736, в пам'ять про це відсіч перед костелом встановили пам'ятну колону. Колись на ній стояла фігурка Св. Яна з Дуклі, проте після 1944 року вона зникла при загадкових обставинах. Над ротондою колодязя, що знаходиться праворуч від костелу, можна побачити скульптуру ченця. На фасаді, поруч з фігурою Христа, символи польсько-литовської держави Білий орел і вершник на коні - "Погонь".

Реставрація Бернардинського монастиря У Львові

      Після останньої реставрації, інтер'єр храму став значно краще. Адже тільки дерев'яних різьблених вівтарів тут аж сімнадцять (авт. Тома Гуддера і Конрад Кутшенрайтером). Збереглися чудові фрескові розписи художника Бенедикта Мазуркевича. У приміщенні монастиря, прилеглій до будівлі костелу, в XIX в. влада організувала міський архів. У підвалах-сховищах архіву зберігаються документи XIII-XIX ст., Завдяки яким він вважається одним з найбагатших в Європі.

      Як і всякий монастир, Бернардинський оповитий таємницями та легендами. Одна з них оповідає, що годинник монастиря отців бернардинів були унікальними. Одного разу сторож, перебуваючи на дзвіниці, побачив ворогів, які швидко наближалися. Прагнучи врятувати місто, він прискорив хід годинника. Почувши його бій, сторожа встигли замкнути ворота. З тих пір протягом століть традиції зберігали, а вартовий дзвін випереджав час.

Як дістатися до Бернардинського монастиря У Львові

      Від Двірцевій площі 1 (центральний ж/д вокзал у Львові) необхідно пройти 190 метрів (2 хвилини) в напрямку зупинки (ж/д вокзал). Далі сісти в маршрутку № 29 (час очікування маршрутки на зупинки може зайняти у вас близько 12 хвилин) і відправитися в напрямку зупинки «площа Митна (Митна) (приблизний час у дорозі 7 хвилин.) Від зупинки пройти 260 метра (3 хвилини) в напрямку Бернардинського монастиря (Соборна площа 3-а)) Так само до Бернардинського монастиря у Львові можна дістатися і на автомобілі.

Костел і монастир ордену бернардинів - це пишне і величне спорудження, яке в давні часи, виконувало важливу оборонну функцію. Будівництво храму почали монахи-бернардинці в XV столітті, в той час храм був зведений в дереві. Але будова незабаром спалили православні, які не хотіли приймати вторгнення заходу. Лише на початку XVII століття, з дозволу польського короля Сигізмунда III, бернардинці звели костел вже в камені.

Як і багато пам'ятників у Львові, костел виконаний в стилі ренесанс з відгомонами маньєризму. Це пам'ятник архітектури виконаний в досить цікавому стилі - строгий і простий низ будівлі створює прекрасний контраст пишною химерності його верхівки. Поглянувши на фасад будинку, ви побачите скульптури найсвятіших ордену бернардинів, а також фігури апостолів Андрія і Петра і Богоматері. Внутрішнє оформлення костелу також відрізняється особливою витонченістю - тут інтер'єр виконаний в стилі бароко. Перед вашими очима постануть рідкісної краси вівтарі XVIII століття, а на стінах ви зможете спостерігати чудові розписи, що створювалися кращими художниками тих часів. Біля костелу розташовується вежа висотою 38 метрів, на її верхівці ви побачите красивий циферблат годинника з боєм. Монастирський комплекс має в собі внутрішній дворик, де над колодязем споруджена чудової краси ротонда.

Щоб побачити всю красу бернардинського монастиря, відвідайте його також увечері: храм приймає таємничий і загадковий вигляд завдяки підсвічуванню різнокольоровими вогнями.

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Львівська область
Початок будівництва: 1600 року
Кінець будівництва: 1630 року
Архітектор: Павло Римлянин, Амвросій Прихильний, Андреас Бемер
Українська греко-католицька церква
Архітектурний стиль