Перейти до основного вмісту

Костел святої Варвари - Бердичів

Надіслав: admin , дата: нд, 29.01.2017 - 19:48

Історія виникнення костелу Святої Варвари у бердичеві
       Передісторія костелу Святої Варвари (або, якщо занурюватися в першоджерела, Барбари) в східній частині Бердичівського центру міста починається з 1756, коли на цьому місці з'явилася дерев'яна восьмигранна каплиця в честь коронації ікони Матері Божої Бердичівської. Через кілька років на кошти однієї з співвласниця Бердичева Барбари Радзивілл почалося будівництво костелу, яке закінчилося в 1782. Споруда з соснового дерева мало подібну сучасної форму, його побудували різьбленим вівтарем (з розп'яттям в центрі) на південь.

Костел Святої Варвари в Бердичеві
       Храм посвятили в честь небесної покровительки засновниці - великомучениці Варвари, а титул приходу затвердив римо-католицький єпископ, київський і чернігівський князь Йосип-Андрій Залуський. Відомо, що в кінці XVIII в. головний вівтар костьолу з традиційними фігурами ангелів нагорі був укритий позолотою, а у його стовпів стояли скульптури святих апостолів Петра і Павла, святих Варвари і Надії.

Архітектура костел Святої Варвари у Бердичеві

       За чверть століття поруч почалося будівництво мурованого костелу, який зберігся до сих пір. За переказами, будівництво католицької святині власними коштами завбачливо підтримав Бердичівський купець Рубінштейн - дід майбутніх видатних піаністів, диригентів, композиторів Антона і Миколи. Новий кам'яний костел з'явився в 1826, його інтер'єр був подібний до старої синагоги, яку розібрали через два роки. У 1878 побудували нову кам'яну дзвіницю заввишки 11 м на 4 дзвони, а в 1883 - будинки настоятеля, богадільні і інші господарські споруди. У 1909 парадний фасад костелу прикрасили фігурами Матері Божої Скорботної, святих апостолів Іоанна, Петра і Павла, а на хорах встановили новий орган зі Львова.

       Радянські часи для костелу Святої Варвари почалася в 1922 з традиційною націоналізації всіх храмових цінностей на допомогу Голодніков, а продовжилася його закриттям в 1937. З часів німецької окупації 1 941 життя в костелі загорілася і тривала до чергового закриття храму в 1950. Деякий час його майже традиційно використовували як складське приміщення, а потім пристосували під потреби спортивної школи. У 1969 замурували головний вхід, демонтували орган і знищили хори, вівтар і деякий архітектурний декор. Вівтарну частину прикрасили вхідними дверима, розібрали дзвіницю, а центральний неф костелу розділили залізобетонним перекриттям на два поверхи, де облаштували атлетичний і гімнастичний зали.

       На початку 1991 понівечену католицьку святиню черговий раз повернули віруючим, але парафіяни півтора року чекали повернення монастиря Босих кармелітів, тому перше богослужіння в костелі Святої Варвари відправили тільки влітку 1992. До 200-річчя від дня народження Оноре де Бальзака в 1999 відкрили нову меморіальну дошку письменнику на парадному фасаді, в 2000 р в костелі встановили мармуровий хрест на честь 2000-ї річниці Різдва Христового, відремонтували будинок настоятеля (2002), а на місці каплиці відбудували і освятили грот в честь коронації ікони Матері Божої Бердичівської (2006). Зараз добре доглянутий костел Святої Варвари Києво- Житомирської єпархії Римсько-католицької церкви в Україні приймає своїх прихожан, а з 1994 р дозволяє в храмі постійні богослужіння приходом Святого Йосафата Української греко-католицької церкви.

Як дістатися до костелу Святої Варвари у Бердичеві

      Від вулиці Привокзальній 1 (центральний ж / д вокзал в Бердичеві) необхідно пройти прямо 1.7 км. в напрямку Європейської вулиці № 25 (Костелу Святої Варвари в Бердичеві). Так Ви можете дістатися до Костелу і на автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 7:30 - 18:30

Контакти
Область
Житомирська область
Кінець будівництва: 1826 року
Засновник: Радзивілли
римо-католицька дієцезія
Архітектурний стиль