Перейти до основного вмісту

Манявський Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир

Надіслав: admin , дата: пн, 30.01.2017 - 15:00

Історія виникнення Манявський Скит (Хрестовоздвиженська церква)
Манявський Хрестовоздвиженський чоловічий монастир
       За легендою, Манявський скит заснували на початку 1240-х років ченці, які втекли з розореної ордами хана Батия Києво-Печерської лаври, але за півтори сотні років татари добралися і сюди, вщент знищивши лісової монастир. Відродження скиту почалося на початку XVII ст., Коли в ці місця з славного Афона прийшов чернець-схимник, уродженець Тисмениці і випускник Острозької академії Йов Княгиницький.

       У 1611 заснували Манявський скит, який згодом отримав самоврядування, незалежність і підкоряв понад п'ятсот оточуючих православних монастирів, а також мав статус трибуналу при виборах львівських православних єпископів і виданні церковних книг. Авторитет монастиря був дуже високий навіть серед католиків - його патронували Потоцькі, сюди надходили пожертвування від польських королів.

Комплекс споруд Манявський Скіт

       Комплекс споруд Манявський скит займає трапецієподібний в плані ділянку вузької тераси на схилі гори Вознесенка, яка стрімко вривається до правого притоку Манявки, потоку Батерс. Обведені високою кам'яною стіною нерегулярної форми монастирські території подовжені умовно з заходу на схід і з обох сторін стоять масивні в'їзні квадратні в плані вежі: на заході триярусна (з дзвіницею на найвищому рівні), завершена чотиригранним шатром з залом, а на сході двоярусна, з шатровим дахом.

       У північну стіну скиту під горою вмурована двох'ярусна оборонна вежа з Гонтовая шатром, а навпроти неї над урвищем потоку височіє в небо чотириярусна, майже квадратна в плані висока вежа-скарбниця, завершена чотиригранним шатром з залом.

Відродження комплексу Манявський Скіт

       У 1724 кримські татари після тривалої облоги розгромили монастир. Він знову відродився, але в 1785. Манявський скит, останній бастіон православ'я на західноукраїнських землях, закрила австрійська влада, Хрестовоздвиженську церкву перенесли в Надвірній, де в 1914 вона згоріла. Кинуту напризволяще монастирську руїну в 1970-х роках вирішили відродити, провели дослідження і капітальну реконструкцію її історичних споруд і з 1981 р православна святиня перетворилася на філію Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею.

       Наприкінці весни 1998 в Манявському скиті відродили чернече життя, а в новому тисячолітті на старих фундаментах з небуття з'явився дерев'яний храм Воздвиження Чесного Хреста, вівтарну частину якого згодом прикрасила копія Богородчанського іконостасу. Зараз Манявський Хрестовоздвиженський чоловічий монастир, який відновив свої святині і архітектурні пам'ятники, є головною святинею Івано-Франківської єпархії Української православної церкви Київського патріархату.

Як дістатися до Манявського Хрестовоздвиженського чоловічого монастиря

       Від вулиці Гетьмана Мазепи, 120 (автостанція №3 в Івано-Франківську) регулярно відправляються маршрутки в напрямку село Манява (вартість проїзду 42 грн)

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Івано-Франківська область
Контактний номер
Заснування: 1606 року
Початок будівництва: 1611 року
Завершення будівництва: 1621 року
Засновник: Йов Княгиницький
Матеріал: камінь дерево
УПЦ КП
Тип монастиря: чоловічий