Перейти до основного вмісту

Художній музей - Івано-Франківськ

Надіслав: admin , дата: пн, 30.01.2017 - 14:59

Колегіальний костел Непорочного Зачаття Діви Марії в Івано-Франківську
Поселення з Магдебурзьким правом заснував в 1662 році краківський каштелян Анжей Потоцький, назвавши його на честь свого батька - Станіслав. Засновники міста на головному торговельному шляху зі Львова до Чорного моря мали чималі можливості, тому запросили в місто підприємливих до розвитку ремесел і торгівлі представників вірменської та єврейської громад - і Станіслав стрімко розрісся. Найдавнішими уцілілими будівлями міста є палац Потоцьких (одна тисяча шістсот вісімдесят дві) і костел Непорочного Зачаття Діви Марії, святих Андрія та Станіслава.

До кам'яного храму на цьому місці в самому центрі сучасного Івано-Франківська стояв дерев'яний - єдиний - міський костел, в 1669 реорганізований в колегіаті (костел-колегіата). При ньому відкрили так звану Академію, счітавшаюся майже філією Краківського Ягеллонського університету. У 1672 інженери - фортифікатори Франсуа Корассіні і Кароль Беное почали ставити новий кам'яний костел, але через турецької окупації Поділля будівництво розтягнулося на десятиліття і благополучно завершилося в 1703.

Реконструкція Костел Непорочного Зачаття Діви Марії в Івано-Франківську

Костелу Непорочного Зачаття Діви Марії був реконструіван в 1737, коли за наказом Юзефа Потоцького обсяг святині значно збільшили і пишно прикрашали. Розкішні інтер'єри храму прикрашали головний мармуровий і дюжина бічних золочених вівтарів, майстерно виконані, дуже схожі скульптурні зображення Потоцьких і кілька сімейних портретів, чудові зразки дерев'яного різьблення, портрет колишнього власника міста на важкої срібною жерсті і т. Д.

Костел Діви Марії (Художній музей) в Івано-Франківську
Після першого поділу Речі Посполитої (1772) Станіслав перейшов під владу Австрійської імперії. За п'ять років на кошти власниці міста Катаржини Коссаковська храм прикрасила пам'ятна таблиця на папській тіарі на честь загиблого в Віденської битви з турками (1 683) Станіслава Потоцького, а з 1779 костел Непорочного Зачаття Діви Марії став Фарн (парафіяльним). У 1877 його інтер'єри розписав Еразм Фабіанський, але милуватися ними довго не судилося було: під час пожежі в 1882, що зруйнував мало не третину міста, костел втратив дах з куполом і одну з веж.
У 1962 костел закрили, роком пізніше зруйнували дзвіницю, в 1970-і провели реставрацію і переобладнання, а навесні 1980 року в приміщенні костелу-колегіати відкрили художній музей. На рубежі XX і XXI ст. під час реконструкції площі Шептицького відновили ансамбль прилеглої площі і відбудували дзвіницю.

Костел Діви Марії (Художній музей) в Івано-Франківську

Зараз костел Непорочного Зачаття Діви Марії, святих Андрія та Станіслава
використовують як приміщення Івано-Франківського художнього музею. Доречною видається відкрита тут влітку 1993 року експозиція сакрального мистецтва Галичини XV-XX ст. - Культурологічний феномен краю. Колекція містить близько тисячі творів основного фонду, а також пам'ятники іконній живопису останніх століть, барокові скульптури, шедеври народних різьбярів, стародруки, твори літургійно-обрядового призначення тощо.

Як дістатися до колегіальний костел (художнього музею) в Івано-Франківську

Від ж/д вокзалу (вулиці Привокзальній, 3) необхідно пройти 80 метрів (близько 2 хвилин) в сторону зупинки Залізничний вокзал. Далі на маршрутці (№ 14, 20, 27, 28, 31, 60, 67) вирушайте в бік зупинки Бастіон (час у дорозі приблизно 3 хвилини). Далі від зупинки пройдіть 300 метрів (орієнтовно 4-5 хвилин) в напрямку Колегіального костелу Непорочного Зачаття Діви Марії (майдан Шептицького, 8). Так само Ви можете дістатися до костелу і на власному автомобілі.

Час роботи:
- Вт - Нд: 10: 00-17: 00, Пн - вих.

Контакти
Область
Івано-Франківська область
Контактний номер
Засновано: 1980 рік
Відкритий: 1980 рік
Фонд: 15 000 одиниць