Перейти до основного вмісту

Собор Бориса й Гліба - Чернігів

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 22:17

На стародавньому чернігівському дитинці, неподалік лівої вугільної вежі парадного фасаду виник півстоліття назад Спасо-Преображенського собору, 1120 р місцеві майстри почали будівництво нового кам'яного храму для старого володаря міста князя Давида Святославича. Храм був названий на честь князів-братів Бориса і Гліба, підступно вбитих 1015 р в міжусобиці, - перших святих (канонізованих в 1072 г.) Київської Русі.

Собор Святих Бориса і Гліба (Борисоглібський) в Чернігові
У соборному інтер'єрі було влаштовано три ніші для поховань, в одній з яких в 1123 року і знайшов останній притулок князь - засновник храму.
На початку XIII в. при Борисоглібському соборі утворився монастир, який проіснував до татаро-монгольської навали на Чернігів в 1239 році. Наступні відомості про храм датуються тільки в 1611, коли він горів під час штурму міста польськими військами. Згодом, в 1627 році, король Речі Посполитої Сигізмунд III передав Собор Святих Бориса і Гліба в Чернігові домініканському монастирю (кляштору), і католики за два десятиліття встигли зруйнувати одноярусні галереї і однокамерні каплиці навколо храму з бічних і парадного фасадів, завдати шкоди старовинним фрескам і переробити апсиди.

Собор Святих Бориса і Гліба (Борисоглібський) в Чернігові
У 1648 році, після вигнання поляків під час Визвольної війни (в 1648-1654 рр.), Храм повернувся в лоно православ'я, а в 1657 знову чернігівський єпископ Лазар Баранович відновив монастир при храмі. За півтора десятиліття Борисоглібський собор у Чернігові отримав статус кафедрального, до парадного фасаду прибудували восьмигранну в плані дзвіницю-притвор, а на початку XVIII ст. собор став пятібаневим. У 1857 р собор розширили на схід новими апсидами - замість початкових зруйнованих.

Собор Святих Бориса і Гліба (Борисоглібський) в Чернігові
Значних пошкоджень пам'ятка отримала під час Великої Вітчизняної війни. У 1950-ті роки храм реставрували в архітектурно-передбачуваних первинних формах за проектом, розробленим знавцем давньоруського зодчества Миколою
Холостенко. Під час відновлення від галереї і каплиць навколо Борисоглібського собору зберегли лише фундамент, а набагато більш пізню дзвіницю-притвор навмисне зруйнували.
З Борисоглебским собором пов'язана одна із загадкових пам'яток стародавнього місцевого мистецтва - камені зовнішніх капітелей собору. Елементи архітектурного декору, прикрашені різьбленими плетінкою із зображеннями фантастичних жівотноподобних людей, знайшли під час археологічних досліджень собору, а потім встановили копії цих декоративних деталей на фасадах відновленого собору.

Собор Святих Бориса і Гліба (Борисоглібський) в Чернігові
Як дістатися до Борисоглібського собору В ЧЕРНІГОВІ

Від ж / д вокзалу (проспект Перемоги, 1) необхідно пройтися в сторону зупинки Залізничний вокзал. Далі автобусом (№11, 12, 14, 43,8) дістатися до зупинки «Готель Україна» Звідти пішки пройтися в напрямку Собору Святих Бориса і Гліба)
(Вул. Преображенська №1). Так само можна дістатися до собору і на автомобілі. Розрахувати маршрут на автомобілі ви можете тут

Собор Святих Бориса і Гліба (Борисоглібський) в Чернігові
Дорогі відвідувачі наш онлайн путівник по Україні бажає Вам приємного відпочинку.

- Ціна: вхід вільний

Час роботи:
- З Пн по Нд: з 10:00 до 18:00

Контакти
Область
Чернігівська область
Контактний номер
Будівництво: поч. XII ст.—ймовірно 1123 року
Конфесія: православний
Архітектурний стиль