Перейти до основного вмісту

Спасо-Преображенський кафедральний собор - Дніпро

Надіслав: admin , дата: пт, 27.01.2017 - 23:40

Проекти майбутнього міста Катеринослава і його головного собору Преображення Господнього відомого французького архітектора Клода Геруа (інтер'єри обробляв італійський художник Моретті) були затверджені в 1786, а в наступному році, закладаючи перший камінь храму, російська імператриця Катерина ІІ фактично засновувала Придніпровський місто. Урочистості зі створення міста відбулися в присутності австрійського імператора Йосифа ІІ під час подорожі цариці новими, нещодавно завойованими південними землями Причорномор'я.

Історія виникнення Спасо-Преображенський собор в Дніпропетровську

За попереднім планом Спасо-Преображенський собор повинен був бути гігантських розмірів і висотою символічно на аршин перевищувати взяту за зразок величезну римську базиліку Святого Петра. За життя ініціаторів і засновників нового собору на березі Дніпра - Катерини ІІ і Григорія Потьомкіна - архітектор Іван Старов, який тоді будував Потьомкінський палац, зміг вивести тільки фундамент храму, по периметру якого зараз прокладена огорожа кафедрального собору, що дозволяє відчути різницю між декларованим розмахом і результатом.

Собор Преображення Господнього, значно менших розмірів, ніж планувалося, і на новому фундаменті за проектом архітектора Андреяна Захарова з'явився майже через півстоліття після заснування - в 1830-1835 рр. На думку фахівців, храм має високу архітектурно-художню цінність як споруда, в якому відбилися традиції і прийоми російської класичної школи періоду її розквіту. Будівля вистояло під час землетрусу в 1888, а виявлені згодом у її стінах тріщини відремонтували. На соборних території зараз знаходиться місце поховання єпархіальних архієреїв і священнослужителів, а також неподалік центральних воріт - братська могила загиблих в 1941 на ближніх вулицях.

Святині Спасо-Преображенському кафедральному собору у Дніпропетровську

Средісвятинь Спасо-Преображенського кафедрального собору в Дніпропетровську кілька стародавніх ікон, зокрема «Плаче Спаситель», Божої Матері «Іверська», Божої Матері «Достойно єсть», Божої Матері «Самарська», а також хрест з фрагментами мощей хрестителя Господнього Іоанна, святих апостолів і євангелистів Матея, Луки, Марка, святої праведної Анни, святої великомучениці Катерини, святого благовірного князя Олександра Невського і ін.
За радянських часів Спасо-Преображенський собор використовувався за призначенням тільки до 1930 р, потім служба в храмі ненадовго відновилася під час німецької окупації міста.

Музей религии і атеїзму у Спасо-Преображенському соборі в Дніпропетровську

У роки війни згоріла верхня частина дзвіниці, в повоєнний час під храмовими склепіннями знаходився склад паперу великого видавництва, а згодом, в 1975-1988 рр., В соборних приміщеннях облаштували музей релігії та атеїзму. Коли особливо дієвий інструмент антирелігійної пропаганди - маятник Фуко - зняли з купола і на початку 1992 р храм офіційно передали служителям культу. Зараз ретельно відновлений Спасо-Преображенський собор є одним з трьох кафедральних храмів Дніпропетровської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Спасо-Преображенського собору в Дніпрі

Від Вокзальній площі, 11 (центральний ж / д вокзал в Дніпропетровську) необхідно пройти 170 метрів (2 хвилини) в напрямку зупинки (площа Петровського, 101а). Далі сісти в маршрутку № 101а (час очікування автобуса на зупинці може зайняти у вас 6 хвилин) і відправитися в напрямку зупинки "вулиця Гончара" (приблизний час у дорозі 7 хвилин). Від зупинки пройти 570 метрів (10 хвилин) в напрямку Спасо-Преображенського Собору (пл. Соборна, 1). Так само до собору можна дістатися і на власному автомобілі. Розрахувати маршрут Ви можете тут

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Дніпровська область
Контактний номер
Кінець будівництва: 1835 року
Українська Православна Церква Московського Патріархату
Архітектурний стиль