Перейти до основного вмісту

Свято-Троїцький собор - Чернігів

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 22:16

Історія Свято-троїцького кафедрального собору у Чернігові.
На Болдиних горах правого, високого, берега Десни, на західній околиці сучасної центральної частини Чернігова, завершуючи храмове намисто стародавнього міста, виблискує численними золотими куполами головний православний храм краю - Свято-Троїцький кафедральний собор Троїцько-Іллінського монастиря.

Троїцько-ільїнський монастир або антонієві печери

З літопису, забудова печерного монастиря на деснянському схилі почалася в 1069 році, коли сюди з Києва прийшов преподобний Антоній - засновник чернецтва на Русі. Згодом над печерами з'явилася Іллінська церква, але татаро-монгольська навала на довгі століття преостановіло монастирське життя. Тільки в середині XVII ст. вона знову почала розпалюватися в цьому місці, а за чверть століття Іллінський монастир з печерними святинями часів Київської Русі став складовою частиною ансамблю Троїцького монастиря, місце для якого обрали на сусідньому пагорбі верхнього плато Болдиних гір.

Головний храм нової обителі - Троїцький собор - почали будувати в 1679 р з ініціативи архієпископа Лазаря Барановича на кошти гетьманів Івана Самойловича та Івана Мазепи. Собор будували за проектом і під керівництвом архітектора Йоганна-Баптиста Зауера, колишнього голови поважного краківського цеху мулярів, який перед тим, в 1676 р виявив свій талант в будівництві чарівного костелу Петра і Павла у Вільні (нині Вільнюс).

Архітектура свято-троїцького кафедрального собору у Чернігові

Свято-Троїцький собор у Чернігові представляє групу храмів державної (в країні - гетьманської) спрямованості, в якій планувально-просторові структури кам'яних божниць давньоруської доби переплелися з будівельними прийомами зодчих католицької архітектури барокових часів. Подібні кам'яні храми кінця XVII в. на території країни почали зводити для культових споруд унікальний архітектурний стиль - українське бароко.

Свято-Троїцький кафедральний собор в Чернігові
У декількох десятках метрів від собору посеред північній монастирського муру стоїть чотириярусна надбрамна дзвіниця заввишки 52 м, з якої лунає чарівний вид на Троїцький храм і неосяжні Полівські простору, якими ще в минулому столітті можна було, не виходячи з лісу, дістатися до самого Києва. Кожен ярус дзвіниці вінчає розкішний багатопрофільний карниз. У першому ярусі квадратної в плані дзвіниці влаштований наскрізний арочний проїзд, другий, третій і четвертий - акцентування групами колон ордерів на будь-який смак (римсько-доричного, іонічного, коринфського), а вінчає її ефектна Гранована лазня з куполом.

Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній"

З 1967 року Троїцько-Іллінський монастир увійшов до складу Чернігівського Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній". У 1970-1980-х роках майже всі споруди обителі були відреставровані, зокрема Свято-Троїцький кафедральний собор в Чернігові повернули початкові барокові форми і важливу первинну семіверхность, втрачену в нищівну пожежу два з половиною століття тому. У 1988 році монастир передали під резиденцію архієпископа Чернігівського і Ніжинського Української православної церкви, а величний і Свято-Троїцький собор заново освятили і перетворили в кафедральний.

Як дістатися до Свято-троїцького кафедрального собору у Чернігові?

Від вулиці Привокзальна (ж / д вокзал) необхідно пройтися в сторону вулиці Малясова до зупинки автобуса №30. Часовий інтервал між автобусами в будні кожні 8-10 хвилин, а у вихідні 15-20 хвилин. На автобусі доїхати до зупинки «Пагорб Слави» (вулиця Льва Толстого), далі слідувати 200 м в напрямку Свято-Троїцького кафедрального собору.
Так само можна дістатися до собору і на автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Чернігівська область
Контактний номер
Початок будівництва: 1679 року
Кінець будівництва: 1695 року
Архітектор: Ян Баптиста
Засновник: Гетьман України Іван Мазепа
Архітектурний стиль