Перейти до основного вмісту

Троїцький собор - Новомосковськ

Надіслав: admin , дата: пт, 27.01.2017 - 23:44

У 1687 на правому березі Самари для захисту південних рубежів Московської держави від набігів кримських татар заклали Усть-Самарську (або Богородіцкую) фортеця, яка проіснувала до 1711 р яка після поразки царя Петра І в Прутському поході Росія змушена була пересунути свої кордони на північ , до річки Оріль. У 1736 на місці старої фортеці з'явилася нова, названа Самарським ретраншементом, тобто фортифікацією по головній оборонної лінії. Поступово біля стін з'явилася слобода Самарчик, або Новоселиця, що за часів існування Нової Січі (1734 - 1775) стала центром Самарської паланки (полкового зміцнення). В кінці її існування з ініціативи кошового Захарія Чепіги і самарського полковника Антіна Головатого почалося будівництво найбільшого в сучасній Україні дерев'яного собору.

Головним майстром вибрали слобожанцями Якима Погребняка. З декількох пропозицій зодчого найбільше січовикам припав до душі проект величного собору з дев'ятьма куполами, увінчані хрестами. Народний архітектор виготовив макет майбутнього храму осітняка (високої болотної трави з міцним стовбуром) висотою 1 м, який згодом довго зберігався в соборі, поки в 1812 не розсипався в прах.
Споруджували собор з вікових дубів, яких в ті часи було досить по берегах Самари. Стругані чотиригранні балки скріплювали дубовими нагелями -дерев'яні цвяхами, так як залізні швидко піддаються корозії і послаблюють конструкції. Освятили собор в 1778.

Реставрація Свято-Троїцького собору у Новомосковське

У 1880-х роках Свято-Троїцький собор у Новомосковську реставрували, і тоді під підлогою храму знайшли мідну дошку з гравіюванням: «заснувався вперше в 1775 році». Спочатку планували замінити застарілі фрагменти конструкції, але фактично спорудження переклали заново. При цьому Свято-Троїцький собор зазнав істотних змін. Фахівці впевнені, що він не був збережений первинний нахил до центру, було спотворено форму куполів і арок вирізів, а вертикальну шалівку замінили горизонтальної.

Архітектрура Свято-Троїцького собору у Новомосковське

У 1887 за 20 м від парадного фасаду з'явилася дерев'яна, квадратна в плані, триярусна, з поступовим зменшенням площі ярусів, завершена високим гранованим куполом дзвіниця. У другому її ярусі прорізані вікна-голосники, а в третьому - встановлено годинник. Ця важке по пропорціям будівля стилістично погано пов'язано з барокової динамічною архітектурою дев'ятикупольного Свято-Троїцького собору. Втім, дисонанс частково нівелює однакова фарбування будівель. До дзвіниці примикає огорожу храмових територій.

Свято-Троїцький собор у радянське час

За радянських часів Свято-Троїцький собор у Новомосковську двічі закривали, а богослужіння в ньому відновили лише в 1988. Зараз храм має три престоли: Святої Трійці, Святих Апостолів Петра і Павла, Трьох Святителів (Василя Великого, Григорія Богослова і Іоанна Златоуста), а його настоятель абсолютно впевнений, що Свято-Троїцький собор у Новомосковську входить в сотню кращих дерев'яних споруд світу.

Як дістатися до Свято-Троїцького собору у Новомосковське

Від вулиці Курчатова, 10 (Автостанція в Дніпропетровську) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку міста Новомосковська (вартість проїзду 27 грн). Відстань 63 км. Так само Ви можете дістатися до Новомосковська і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Дніпровська область
Контактний номер
Початок будівництва: 1772 року
Кінець будівництва: 1781 року
Архітектор: Яким Погребняк
Інженер: Яким Погребняк