Перейти до основного вмісту

Вірменський собор - Львів

Надіслав: admin , дата: чт, 02.02.2017 - 21:35

Вірменський кафедральний собор У Львові

Найдавнішою уцілілої культової пам'яткою старовинної, центральної, частини Львова, внесеного до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, є ансамбль споруд Вірменського кафедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці. Храм являє одну з найдавніших міських громад, яка послужила розвитку нинішньої негласної столиці Західної України.

Вірменський кафедральний Успенський Собор у Львові
Вважається, що Вірменський Собор у Львові побудував в 1356-1363 рр. Сілезький архітектор Дорінг (ще: Дорі або Дорхі) на кошти купців. На думку дослідників, в будівництві храму брали участь вірменські майстри, які змогли конструктивно відтворити собор міста Ані на їх батьківщині. Численні наступні перебудови значно змінили вигляд собору, а через брак вільної землі в місті його впритул обступили споруди вірменської громади.

Вірменський квартал у Львові

У сучасному Старому місті Вірменський квартал, напевно, найбільш яскраво відтворює щільність забудови і заселення центральній частині середньовічного Львова. Сусідні будинки щільно оточили собор і затишний двір біля південної стіни храму, який століттями був вірменським кладовищем, а зараз ніби вріс у землю і розташований набагато нижче прилеглої вулиці.
Споруди вірменської громади створюють неповторну східну ауру в кам'яних накопичення Старого міста. Протягом останніх десятиліть вони перебувають у постійному фаворі у художників, фотографів і інших майстрів, які шукають натхнення в архітектурному сплетінні середньовічного Львова.

Дзвіниця вірменського успенського собору у Львові

Дзвіниця вірменського Успенського собору у Львові з'явилася в 1571 р за проектом архітектора Петра Красовського. Пізніші перебудови, що відбулися після пожеж 1676 р і особливо в 1778 р, істотно змінили її ззовні, а сучасний вигляд найвища споруда ансамблю отримало на початку позаминулого століття. Кам'яна трьохьярусная дзвіниця (з квадратними в плані нижніми ярусами і восьмігранчастимі верхніми з круглими кутовими вежами) покрита куполом з центральної верхівкою та чотири декоративні меншими наріжними вставками. Дзвіниця, яка демонструє своєрідне сплетіння рис готики і ренесансу, в значній мірі дисонує з ансамблем споруд собору.

Під час тотального наступу на православ'я в цих краях, в 1630 р вірменський архієпископ Львова був змушений прийняти унію і перейти з паствою у владу Вірменської католицької церкви, яка займала Успенський собор більше трьох століть. За радянської влади Львівське вірмено-католицьке єпископство ліквідували, а вірменський собою на десятиліття перетворився на музейне сховище.

У 2000 р храм передали віруючим Вірменської апостольської церкви, за рік відбулося перше богослужіння, а в 2003 р за участю державних діячів України і Вірменії і почесних гостей з декількох країн собор освятив 132-й патріарх і католікос всіх вірмен Гарегін II.
Зараз унікальний на території України пам'ятник вірменської середньовічної архітектури - кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці - є своєрідним сакральним центром вірменської громади Львова і головним кафедральним храмом Української єпархії Вірменської апостольської церкви.

Як дістатися до вірменського кафедрального собору у Львові?

Дістатися до собору можна пішки. Дотримуйтесь від площі Двірцевій, 1 (ж / д вокзал) в напрямку до Вірменського Кафедрального Успенського Собору (вулиці Л.Українки, 10). Час в дорозі 12-15 хвилин. Так само можна дістатися до собору і на автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Львівська область
Початок будівництва: 1363 року
Збудовано: 1370 року
Архітектор: Дорінг
Замовник: Вірменська апостольська церква
Вірменська апостольська церква