Перейти до основного вмісту

Найстаріший дерев'яний будинок - Дніпро

Надіслав: admin , дата: ср, 22.05.2019 - 23:59

Мало хто знає, але в Дніпрі існує останній у своєму роді Найстаріший дерев'яний будинок і, що найдивніше, житловий будинок. Він розташувався на Крутогірна спуску, 5, і на даний момент там проживають, як мінімум, 5 сімей.

Останній двоповерховий дерев'яний будинок часів Катеринослава побудували в кінці XIX століття. Реконструкцію будинку міська влада не планують. Про це повідомляє Інформатор.

Раніше Катеринослав був повністю забудований дерев'яними будинками. Першим кам'яним спорудженням вважають палац князя Потьомкіна. До початку ХХ століття 90% населення жили саме в дерев'яних будинках. Будівництво подібних споруд було набагато дешевше, хоч і поступалася в надійності. Літо 1 864-го ознаменувався для міста постійними пожежами. Рятувальна техніка не справлялася зі своїм призначенням, тому такі будинки горіли щодня. У 1891 - 1892 роках на зміну вогненної стихії прийшли рясні зливи. Повені пошкодили дерев'яні будинки, тому міська влада прийняла рішення будувати житло тільки з каменю. Кажуть, що спочатку будинок № 5 був місцем проживання обслуги якогось заможного громадянина. Про це свідчить внутрішнє планування: маленькі кімнати, низькі стелі, просторий льох і кухня.

«У середині XIX століття кам'яних будівель в місті було всього трохи більше 40, а дерев'яних - більше 800. Дерев'яна архітектура Катеринослава розвивалася в рамках провінційної південної архітектури. Дерев'яні будинки XIX століття були виконані в стилі класицизм, проте були прикрашені масою різьблених декоративних елементів. Одне з головних прикрас вцілілого будинку по Крутогірна спуску, 5 - його старовинні ганку », - розповідає Максим Кавун.

Будинок з дерева вже більше століття служить людям, сподіваючись на реконструкцію. Однак в доступному для огляду майбутньому такі нововведення йому не світять. Мешканці будинку розділилися в думках. Житель 2-го поверху Роман розповів: «На будинок гріх скаржитися, адже він будувався на століття. Від дерев'яного минулого в ньому залишився тільки фасад, насправді там дуже товсті бетонні стіни і міцні перекриття ». Мешканка першого поверху переконана в зворотному: «Будинок старий, він поступово просідає. Тут постійно пахне сирістю, стіни вкриті пліснявою, а дерев'яні сходи вже давно дожили свій вік ». За фактом можна сказати, що будинок значно просів і нахилився вправо так, ніби приготувався на старт. Найстаріший дерев'яний будинок - Дніпра Сирість і цвіль убила все дерев'яні елементи будинку і благородна деревина прогнила і почорніла. На стиках стін утворилися значні тріщини і дірки, через які відкривається дивовижний вид на сусіднє відреставрована будівля. Всі ці деталі ніяк не бентежать мешканців будинку і, на їхню думку, навіть додають будівлі шарму. А особливо підприємливі поселенці останнього в своєму роді дерев'яного дива архітектури знайшли спосіб запобігти катастрофі і розвісили на поверхах ікони.

Днями фахівці обстежили цей унікальний будинок і прийшли до висновку, що він знаходиться в катастрофічному стані.

Найстаріший дерев'яний будинок  Дніпра оберігає ікона
Поручні збереглися
Фасад найстарішого будинку Дніпра
Вражаючой красивий вид дерев'яного будинку
В дерев'яному будинку Дніпра не все з дерева
Найстаріший дерев'яний будинок - Дніпро
Контакти
Україна, місто Дніпро, вулиця Рогалева, 5
Область
Дніпровська область