Перейти до основного вмісту

Меджибізький замок - Хмельницька область

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 21:22

Меджибізька фортеця - Архітектурний комплекс Меджибізької фортеці на Хмельниччині склався за кілька історичних етапів. Це видовищна споруда на мисі, утвореному річками Південний Буг і Бужок, добре збереглася і зараз перетворена це музейний комплекс.

Меджибізька фортеця: неприступний бастіон
Історія фортеці сягає сивої давнини. За часів Київської Русі тут стояв міцний кам'яний замок, який обороняв кордони держави. Його фрагменти археологи відкрили під шаром землі на замковому дворі на глибині 11 м. Це була неприступна цитадель, оточена земляними валами, з воротами, що за конструкцією схожа на Золотих воріт Києва. Перша згадка про замок є в Іпатіївському літописі в 1146 році.

Меджибізька фортеця: неприступний бастіон
Другий етап формування Меджибізької фортеці почався в 1362 році, коли розорені Золотою Ордою давньоруські землі відвоювало Велике князівство Литовське. Господарями Поділля стали литовські князі Корятовичі з династії Гедиміновичів. Вони звели на місці російського замка нові зміцнення - це і стало основою нинішньої фортеці.

Меджибізька фортеця: неприступний бастіон
Третій етап припав на XVI ст. У 1540 році господарем Меджибожа став коронний гетьман Микола Сенявський. При його правлінні місто отримало Магдебурзьке право, а замок розширили до сучасних розмірів і реконструювали, враховуючи розвиток артилерії. Саме з тих часів відбуваються основні будівлі Меджибізької фортеці.

Меджибізька фортеця: неприступний бастіон
Основну захист забезпечували міцні стіни з вапняку. Нa просторому подвір'ї були влаштовані казарми, де міг вільно розміститися досить великий гарнізон. Вхід у вигляді арки прорубаний в стіні з західної частини фортеці. Ворота захищала п'ятигранна Лицарська вежа, виступає за лінію стін, надаючи більше можливостей для обстрілу ворога, на півночі фортеці височіє Офіцерська вежа, побудована на основі замку Корятовичів. Посеред двору стоїть скромний, але елегантний храм в стилі ренесанс.

Меджибізька фортеця: неприступний бастіон
На сході Меджибізької фортеці, навпроти воріт, розташований палац, перебудований Сенявським з палацу Корятовичів в стилі ренесанс. Задні стіни притулилися до міцного бастіону складної конфігурації, яка давала можливість ефективно обстрілювати ворога в усіх напрямках.
Четвертий етап розвитку фортеці припадає на XIX ст. Після поділу Польщі Меджибіж увійшов до складу Російської імперії - і фортеця стала великою військовою базою. Неодноразово сюди навідувалися російські імператори. Фортеця реставрували, а палац переоформили в стилі неоготики, що панувала тоді в архітектурній моді.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Дорослі 20грн., Дет-Студ.-7грн., Дошкільних. - Безкошт.

Контакти
Область
Хмельницька область
Контактний номер
Початок будівництва: 1362 року
Завершення будівництва: 1540 року
Будівник: М. Сенявський
Матеріал: Цегла
Архітектурний стиль