Корець

Submitted by admin on Wed, 02/01/2017 - 19:59
Image
Корець

Історичне міста Корець розташовується на скелястих берегах річки Корчик. У маленького нині міста дивно насичена історія. Вперше він під ім'ям Корчеськ згадується в літописі під 1150г. Данило Галицький двічі (в 1239 і 1258) відвідував його, коли вів військову кампанію проти татаро-монголів і їх прихильників. У 1386г. Корець передається кн. Федору Острозькому. На вершині гранітної скелі, що височіє над річкою, на місці давньоруського городища він зводить дерев'яний замок-фортеця. На початку XV ст. фортеця стає родовою резиденцією кн. Корецьких (звідси і назва роду нащадків Гедеміновичів). Вони прославилися в битвах з татарами.

Корець замок

У 1551г. волинський воєвода, луцький і вінницький староста кн. Богуш Корецький зміцнює Корецький замок бастіонами, кам'яними стінами, з боку материка оточує його глибоким ровом, куди відводять воду з річки. Через рів до фортеці вів чотирьох арочний підйомний міст, що зберігся до наших днів.
Після виродження роду Корецьких місто в 1651р. переходить до кн. Чарторийським. Вони зміцнюють Корецький замок, розширюють підземелля. У 1780г. кн. Юзеф Чарторийський перебудовує замок у палац в стилі бароко, відкриває фарфоровий завод, продукція якого конкурувала з саксонським порцеляною і перевершувала віденський. На жаль, родовище каоліну вичерпалося, і в 1831р. фабрику закрили.

Памятки Корці

З боку замку розгортається приголомшлива панорама долини річки Корчик. На протилежних скелях каньйону можна побачити самі унікальні пам'ятки Корця, а саме: найстаріший храм міста - костел св. Антонія (1533). Недалеко від нього - дерев'яна церква Косьми і Даміана, збудована на честь коронації Олександра III. Найбільша визначна пам'ятка міста - Свято-Троїцький ставропігійний Корецький жіночий монастир.

Свято-Троїцький ставропігійний Корецький жіночий монастир був заснований в 1064г. Варлаамом Печерським. Після навали Батия монастир відновлюється, обносять фортечною стіною і протягом двох століть успішно витримує набіги татар. Однак в 1496г. кримському хану Менглі-Гірея вдалося захопити місто і спалити монастир. Лише в 1571г. кн. Богуш-Евфамій Корецький закладає на руїнах новий жіночий монастир - Свято-Воскресенський. Його ігуменею під ім'ям Серафими стала дочка князя Софія.

Після прийняття унії (1596р.) І насильницького закриття православних монастирів черниці біжать в Корецький монастир. Він стає оплотом православ'я на Волині і швидко розширюється. У 1620г. Корецький князь Ян-Кароль виділяє черницям землю і починає будувати Троїцький жіночий монастир. Однак через два роки з політичних міркувань переходить в католицтво і віддає Троїцький монастир францисканским монахиням. А сімейну реліквію, привезену з самого Рима стародавню ікону Божої Матері "Споруч- ница грішних", передає своїй сестрі - ігумені Серафими в православний Воскресенський жіночий монастир. З тих пір дата перенесення святині урочисто святкується до наших днів, а ікона стала покровителькою всієї Волині.

Воскресенский монастир у Корці

У унію хотіли перевести і Воскресенський монастир, однак черниці 130 років героїчно чинили опір тиску уніатів. Лише в 1752. за допомогою військ їх насильно вивезли з монастиря, а останній передали василіанському ордену. Повертаються вони сюди в кінці XVIII ст., А в 1864р. їм передаються і згорілі будівлі Троїцького монастиря. Його відновлюють, надбудовують Троїцьку церкву, зводять теплий храм св. Іоанна Предтечі (1905) а Воскресенський монастир перетворюють в скит.
Але випробування монахинь Троїцького монастиря на цьому не закінчуються. У 1921р. землі Західної України відходять до Польщі і знову католики намагаються виселити черниць. 15 років тривають судові тяжби і, нарешті, в 1938 р. в Парижі черниці виграють судовий позов. Але у католиків не заспокоюються і вирішують захопити монастир за допомогою викликаних з Рівного військових - кінного ескадрону на чолі з поручиком Адамкевича. Несподівано під час маршу поручику стало погано, і перед смертю він прошепотів: "Не чіпайте монастир". Черниці перемогли. Польську владу змінила влада радянська, яка також намагалася закрити монастир, але мужність і стійкість черниць знову зберегли обитель. У 1984р. монастирю надано ставропігія (безпосереднє управління Патріархом).

Як дістатися до міста Корець?

Дістатися до міста Корець можна кількома шляхами. На автомобілі по трасі Е40 / М06 (Траса Київ-Рівне). Загальна протяжність шляху 262 кілометри. Або на автобусі (Київ - Дубно, Київ - Рівне) Автобус відправляється з центрального ж/д вокзалу. Так само можна дістатися до Корця поїздом Київ - Ковель, або електричкою Київ - Рівне

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Площа: 6 км²
Засноване: 1150 року
Перша згадка: 1150 року
Населення: 7428 (01.01.2011)
Поштові індекси: 34700—34704
Телефонний код: +380 (3651)
Висота над рівнем моря: 223 метрів
Водойма: річка Корчик
День міста: 28 серпня
Код КОАТУУ: 5623010100
Україна, Рівненська область, місто Корець
Рівненська область