Базиліка святих Ігнатія Лойоли і Станіслава Костки - Кременець

Submitted by admin on Wed, 02/01/2017 - 20:49

Базиліка святих Ігнатія Лойоли і Станіслава Костки - Кременець
Монахов католицького ордена єзуїтів, які крім іншого займалися освітою, запросили до Кременця ще на початку XVIII століття володарі міста Вишневецькі. У 1729 Міхал-Сервацій Вишневецький затвердив проект єзуїтського монастиря (Колегіуму) архітектора Паола Фонтана, за яким передбачалося зведення величної споруди костелу.
Здійснював будівництво в 1731-1743 рр. талановитий кременецький зодчий Павло Гіжицький. Костел освятили на честь засновника ордену єзуїтів Ігнатія Лойоли і єзуїтського ченця, покровителя Польщі Станіслава Костки, якого під час будівництва храму Римський Папа Бенедикт XIII приєднав до лику святих.

Об'єднані коридорами костелу Святих Ігнатія Лойоли і Станіслава Костки в Кременці двоповерхові корпуси келій утворили єдиний ансамбль єзуїтського колегіуму, за яким в холодну пору року можна було пересуватися, не виходячи на подвір'я. Бічні крила ансамблю, прикрашені наріжними трьохьярусніми вежами, на передньому фасаді утворюють парадний двір на зразок світсько-палацового курдонер. Нахил земельної ділянки в цьому місці дозволив архітектору створити штучну терасу, доцільно і стильно прикрашену парадними сходами, унікальними для українських земель балюстрадами і кам'яними ліхтарями в стилі рококо.

Єзуїтський монастир (Колегіум) в Кременеці
У єзуїтському колегіумі у Кременеці майже чотири десятиліття здійснювалася підготовка вчителів для шкіл ордена, але з 1773 буллою Папи Римського Климента XIV орден єзуїтів скасували і колегіум закрили. Якийсь час тут була світська школа, а в 1805, за наказом російського імператора Олександра I, куратор освітніх установ краю Тадеуш Чацький і просвітитель Гуго Коллонтай заснували Вищу Волинську гімназію.

Заклад пропонувало нижчий чотирирічний курс навчання, де переважно вивчалися мови, і вищий шестирічний курс, де гімназисти опановували словесністю, математичними і юридичними науками. Згодом для забезпечення навчального процесу придбали бібліотеку останнього короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського і колекцію наукових приладів.

Церква преображення господнього Тернопільсько-Бучацької єпархії

З 1819 гімназію перейменували в ліцей, що за статусом прирівнювався до університету. Так, Кременець перетворився в один з найбільших центрів освіти Малоросії і удостоївся неофіційного назви Волинські Афіни. У 1809 фахівець з паркового будівництва Діонісій Міклер створив при гімназії ботанічний сад, довгі роки вважався одним з кращих в Російській імперії.
За радянських часів костел використовували як спортивне приміщення місцевого педагогічного училища, згодом храм занепав, а в останні роки повільно відновлюється як церква Преображення Господнього Тернопільсько-Бучацької єпархії Української православної церкви Київського патріархату.

Єзуїтський монастир (Колегіум) в Кременеці
Як дістатися до єзуїтського монастиря (КОЛЛЕНІУМА) У Кременці

З автовокзалу міста Тернопіль (вул. Живова, 7) регулярно відправляються маршрутки до Кременця (вартість проїзду 38-40 грн). З автовокзалу в Кременці (вул. Дубенська, 138) до Єзуїтського монастиря (Колегіуму) можна дістатися на маршрутці або на таксі. Ну а якщо погода дозволяє можна пройтися і пішки (2,5 км): ідіть в сторону вулиці Тараса Шевченка (близько 2 км), а потім поверніть направо на вулицю ліцейного, там і буде розташовуватися Колегіум.
Так само Ви можете дістатися до Єзуїтського монастиря (Колегіуму) в Кременеці та на власному автомобілі. Розрахувати маршрут на автомобілі Ви можете тут

Єзуїтський монастир (Колегіум) в Кременеці
Дорогі відвідувачі наш онлайн путівник по Україні бажає Вам приємного відпочинку.

- Ціна: безкоштовно

ЧАС РОБОТИ ПАМ'ЯТКИ:
- цілодобово

Контакти
Початок будівництва: 1731 року
Кінець будівництва: 1743 року
Архітектор: Паоло Фонтана, Павло Гіжицький
Засновник: Міхал Сервацій Вишневецький
РКЦ, УПЦ-КП
Архітектурний стиль