Костел святого Станіслава - Чортків

Submitted by admin on Wed, 02/01/2017 - 20:58

Домініканський костел у Чорткові. Домініканський Костел Святого Станіслава розташований на правому березі мальовничої річки серато. У стародавні часи високі оборонні стіни монастиря служили місцевому населенню Чорткова оборонним валом від численних татарських нападів

Відомо, що монахи ордену домініканців заснували монастир на початку XVII століття за часів чортківського воєводи Станіслава Гольських. За високими оборонними стінами монастиря місцеве населення Чорткова ховалося від численних татарських нападів.
У 1663, під час походу на Московію, Домініканську обитель відвідав польський король Ян II Казимир, а за два десятиліття - інша вінценосна особа Речі Посполитої Ян III Собеський. Згодом домініканський храм занепав і в 1731 з'явився костел на честь святого Станіслава, єпископа і мученика.

Костел Святого Станіслава у Чорткові під час речі посполитої

Після першого поділу Речі Посполитої (1772) Чертков, як і вся Галичина, потрапив під владу держави Габсбургів, і незабаром, в 1781, імператор Йосиф II наказав закрити більшість католицьких монастирів на території Австрійської імперії. Колишній домініканський костел став парафіяльний, але в кінці XIX століття через стрімке зростання населення Чорткова в святилище не вистачало місця для всіх бажаючих, тому виникла нагальна потреба перебудовувати храм. У той час в місто повернулися монахи-домініканці, які відновили проповідницьку діяльність.

Архітектура домініканського собору у Чорткові

Проект нового костелу Святого Станіслава для ченців домініканського ордена розробив відомий львівський архітектор, професор Краківського університету Ян Сас-Зубжінській, а скульптурні фігури святих для нього виготовили майстри Чеслав Стовп і Діаман Станкевич. Оновлена ​​святиня з'явилася в 1905-1910-х роках і за часів Першої світової війни зазнала перших збитки - залишилася дзвонів, свого часу бічні нави костелу прикрашали по три химерної форми вівтаря: південний - святого Йосипа, Матері Божої Неустанної Помочі і засновника ордену святого Домініка , а протилежний північний - Серця Ісуса, святого Теофіла і святого Антонія. У підземеллях храму, вхід в які зараз замурований, знаходяться гробниці представників Чортківської шляхти, в тому числі і поховання засновника святині каштелян Станіслава Гольських.
На особливу увагу заслуговували головний вівтар костелу з образом Матері Божої Святого Розарію - головної святині костелу, вирізана геніальним скульптором Йоганном Пінзелем фігура ангела, що колись прикрашала амвон (а нині зберігається в Олеському музеї), і різьблені герби власників Чорткова - Гольських, Потоцьких, Лянцкоронських, Садовських, Борковських, свого часу патронували костел і монастир.

У повоєнний час, в 1947, костел Святого Станіслава передали православній громаді міста, а в 1959 обладнали в святилище склад. У 1989 костел Святого Станіслава в Чорткові повернули домініканцям, він перетворився в центр християнської духовності краю для католиків латинського обряду. Святинею костелу Святого Станіслава Чортківського деканату Львівської архиєпархії Римо-католицької церкви в Україні недавно заново коронована ікона Богородиця Чортківська - Цариця Святого Розарію.

Як дістатися до костел Святого Станіслава у Чорткові

З автовокзалу міста Тернопіль (вул. Живова, 7) регулярно відправляються маршрутки в напрямку м Чортків (вартість проїзду 40 грн). Так само Ви можете дістатися до Чорткова (Костелу Святого Станіслава) і на власному автомобілі. Розрахувати маршрут на автомобілі Ви можете тут

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Тернопільська область
Contact number
Архітектор:Ян Кароль Зубжицький-Сас
РКЦ
Архітектурний стиль