Успенський собор - Харків

Submitted by admin on Wed, 02/01/2017 - 21:10

Історія виникнення собору Успіння Пресвятої Богородиці в Харкові
      Перша дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці з'явилася на території харківської фортеці 1657 р Місто стрімко ріс разом з числом парафіян, і через тридцять років дерев'яний храм замінили першим в Харкові кам'яним собором.

      Він з'явився трохи північніше дерев'яного, на місці нинішнього. Сильна пожежа навесні 1733 року майже повністю зруйнував собор, залишивши тільки голі стіни. Культова споруда на попелищі відновили через кілька десятиліть, але на той час центр Слобідсько-Української губернії, в яку перетворився Харків, зажадав новий головний собор, відповідного ансамблю офіційних споруд з новим статусом. Будівництво почалося в 1771.

      Вважається, що сучасний харківський собор Успіння Пресвятої Богородиці був мало не копією храму священномученика Климента Папи Римського, побудованого в Москві в 1770 за проектом архітектора Олексія Евлашова і Дмитра Ухтомського (принаймні порівняння зображень цих святинь не залишає ніяких сумнівів).

Іконостас собору Успіння Пресвятої Богородиці в Харкові

      Будівництво тривало до літа 1783, і новий собор по площі значно перевищив попередника. У храмі було чотири престоли: головний (Успенський), південний (на честь Казанської Божої Матері), північний (на честь святої великомучениці Катерини) і на хорах (святих Петра і Павла). Крім іконостасу прикрасою собору стали дві шановні віруючими ікони - Елецкой Божої Матері та святителя Христового Миколая.
      Рішення про зведення соборної дзвіниці прийняли в 1819, а змогли реалізувати лише через два десятиліття. Почав будівництво церковного гіганта в 1821 автор проекту, професор Харківського університету Євген Васильєв, а завершував на початку 1840-х років архітектор Андрій Тон.

Архітектура собору Успіння Пресвятої Богородиці в Харкові

      П'ятиярусна дзвіниця, з'явилася в пам'ять про російського імператора Олександра I і перемоги у Вітчизняній війні з Наполеоном, зведена в стилі класицизму з цегли з бетонної декоративною обробкою. Перший ярус, з'єднаний з собором переходом, є прямокутним в плані двоповерховим, з трьох сторін декорованим пілястрами тосканського ордеру. Другий ярус, квадратний в плані, прикрашений чотириколонними портиками, а верхні три яруси - циліндричні. Третій прикрашений двоколонні портиками, четвертий - розчленований полуколоннами, що підтримують антаблемент, а на верхньому, п'ятому ярусі в 1862 встановили чотири циферблата годинника з курантами. Завершує дзвіницю критий під луску луковідний позолочений купол зі стрімкою верхівкою.

Собор успіння Пресвятої Богородиці в радянське час

      За радянських часів Успенський собор закрили. У 1924 на Олександрівській дзвіниці встановили антену першої української радіостанції, а з часом демонтували всі соборні купола, дерев'яний іконостас XVIII ст., Виготовлений за кресленнями Франческо Бартоломео Растреллі, і дзвіниця залишилася без дзвонів. Тільки в 1970-х роках почалося поступове і часткове відновлення статус-кво по дореволюційному Успенського собору: тривалі реставраційні роботи по зміцненню фундаментів, стін, пілонів, відродження куполів собору тощо. В кінці 1986, після переобладнання та установки органу з Чехословаччини, в соборі відкрився Будинок органної та камерної музики на 500 слухачів. У 1990 в соборі Успіння Пресвятої Богородиці відновили православні богослужіння, які протягом 20 років чергувалися з концертами. У 2009 храм передали Харківській єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до собору Успіння Пресвятої Богородиці в Харкові

      Від Привокзальної площі (центральний ж / д вокзал в Харкові) необхідно пройти 270 метрів в напрямку станції метро Південний Вокзал (Холодногорская-Заводська лінія) (приблизний час у дорозі 5 хвилин). Далі сісти в поїзд і відправитися в напрямку станції метро площа Конституції (час в дорозі 4 хвилини). Далі пройти 330 метрів в напрямку Собору Успіння Пресвятої Богородиці в Харкові (вулиця Університетська, 11). Так само до собору можна дістатися і на автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Харківська область
Contact number
Початок будівництва: 1771 року
Кінець будівництва: 1884 року
Архітектурний стиль