Skip to main content

Наталіївський парк церква Спаса - село Володимирівка

Submitted by admin on Wed, 02/01/2017 - 21:11

Натальївську пейзажний парк у Володимирівці
      Верхню частину Натальївську пейзажного парку формував облагороджений лісовий масив, а нижню, практично на голих річкових пісках високої заплави, створили чудові групи з ялини, модрини, дуба, ясена, липи, тополі та інших дерев. На господарських воротах вціліли два масивних пілона, прикрашені поло-кий бабами. Набагато краще збереглися величезні парадні ворота, оформлені в стилі замків Середньовіччя.
Ворота на початку XX ст. побудував майбутній академік архітектури Олексій Щусєв. Звідси гості потрапляли на чудову каштанову алею парку, якої добиралися до видатного вцілілого споруди маєтку, заради якого зараз екскурсанти долають значну відстань.

Спасо-преображенка церква у Володимирівці

      Садибна Спасо-Преображенська церква розташована біля композиційного центру парку - на стику вікової діброви і насаджень сосни, являє собою досить дорогу і ефектно виконану стилізацію під давньоруські (псковско-новгородські) культові споруди. Мабуть, не випадково саме її копія (за переказами) уособлює російську православну церкву на Лазурному узбережжі Середземного моря поблизу Ніцци.

Архітектура Спасо-Преображенка церква у Володимирівці

      За складеним в 1908 проекту Олексія Щусєва Спасо-Преображенську церкву в 1911-1913 рр. будував архітектор Олексій Рухлядев. Найбільше враження в Спасо-Преображенському храмі виробляє його головний фасад: багато прикрашений різьбленням на камені, з пілястрами, прикрашеними розетками з погрудними зображеннями святих. Рослинним орнаментом укриті бубон фронтону, простір між вікнами барабана купола і різьблені вставки на стінах, а на південній стіні нефа (зверненої до дзвіниці) є великий горельєф «Розп'яття». Різьба на камені виконали скульптори Сергій Коненков, Олександр Матвєєв, Сергій Євсєєв, інтер'єр розписав художник Олександр Савінов, а мозаїчне зображення Христа Вседержителя в неглибокій ніші над головним входом створене за ескізом Миколи Реріха.

Іконостас Спасо-Преображенка церква у Володимирівці

      Іконостас і стіни церкви свого часу прикрашали ікони з колекції живопису Павла Харитоненка, найціннішими з них були дев'ять образів новгородського письма XV-XVI ст. (Нині, на жаль, втрачені, так само як і більшість віконних вітражів і настінних розписів).
      Засновник Натальївську маєтку так і не дожив до втілення своєї мрії, а у його спадкоємців садибу експропріювала радянська влада для створення в 1924 р профспілкової оздоровниці. Колекція Наталівка втратила частину екзотичних видів і складається тепер в основному з вікових соснових насаджень з дивно яскравими вкрапленнями потужних 300-літніх дубів.

      Закриту в 1920-х роках Спасо-Преображенську церкву перетворили на кочегарню, а в повоєнні роки тут забілили внутрішні розписи. Зараз повернули віруючим храм Харківської єпархії Української православної церкви значно частіше зустрічає екскурсантів, ніж своїх нечисленних прихожан.

Як дістатися до Спасо-Преображенського ЦЕРКВИ у Володимирівці

      Від вулиці Суздальські ряди, 12, (Автостанція в Харкові) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку Краснокутська (вартість проїзду необхідно уточнювати при посадці). Так само Ви можете дістатися до Спасо-Преображенська церква у Володимирівці і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Харківська область
Contact number
збудована: 1913 рік