Skip to main content

Спасо-Преображенська церква - Мошни

Submitted by admin on Sat, 05/06/2017 - 19:53

Село Мошни, витвори архітекторів Торічеллі І Городецького в Черкаської області
      За «Вічним миром» (1686) Мошни потрапили в нейтральну смугу Придніпров'я, яка не підлягала заселенню, а в кінці XVIII ст. землі тут купив Григорій Потьомкін, від якого село успадкувала його племінниця Олександра Браницька - та сама, в честь якої названо білоцерківське маєток. Її дочка графиня Єлизавета Браницька в 1819 принесла Мошни в придане своєму і без того вельми заможного чоловіка князю Михайлу Воронцову.

      Навпаки сучасного села за річкою Вільшанка, на пагорбах Мошногорського кряжа, утвореного льодовиком 200000 років тому, в природному дубовому лісі новий власник заснував парк - один з найбільших в Європі, що простягається на 8 км. Для гостей організували кінні прогулянки гребенем гори, який був своєрідною панорамної алеєю, звідки розгортався неповторний вигляд на долини Дніпра і Росі. Загальна довжина паркових алей сягала понад півсотні кілометрів, а велику ділянку парку відвели під обнесений високим парканом звіринець.

Вежа СвятославаУ Мошнах

      У парку стояв величний триповерховий палац, який, за переказами сучасників, які не поступався своїм столичним побратимам і був більше Алупкінського. Навколо палацу виросли флігеля і господарські будівлі, а найвища точка кряжа прикрасило оригінальну споруду маєтку - вежа Святослава в Мошнах висотою 58 м, яку назвали на честь войовничого київського князя Святослава Ігоровича. У нижній частині башти розташовувався зал для прийому гостей, а з вершини милувалися краєвидами: в ясну погоду звідси, за півтори сотні кілометрів можна було розгледіти Велику дзвіницю Києво-Печерської лаври. Якщо господарі знаходилися в палаці, то в скляному ліхтарі на башті в темний час доби горів вогонь.

      Діяльний власник Мошен встиг здійснити на своїх землях ще й меліоративний проект, якому б позаздрили б навіть сучасники, - зусиллями кріпаків селян прорили 60 км каналів, осушили майже 100 км стародавніх боліт. Для підвищення повноводності річки Вільшанка, яка перетинала графський маєток, від Росі до неї прорили рукотворну річку Фоса (збереглася до сих пір), якій поступала додаткова вода.

Преображенська церква В Мошни

      Від колишньої величі маєтку залишилися тільки дикий парк і Преображенська церква в центрі села, побудована в 1840 за проектом тодішнього головного архітектора Одеси архітектора Григорія Торрічеллі. Зараз ретельно відреставрований в 2009 Свято-Преображенський храм у Мошнах є унікальною архітектурною родзинкою Черкаської єпархії Української православної церкви, а послухати церковний хор, який займав перші місця серед церковних хорів Європи, люди їдуть здалеку.

Як дістатися до Свято-Преображенському церкви В Мошни

      Від вулиці Крупської, 7 і з вулиці Смілянській, 166-а (Автостанція в Черкасах) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку село Мошни (вартість проїзду 24-27 грн). Відстань 40 км. Так само Ви можете дістатися до село Мошни і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Спасо-Преображенська церква - Мошни
Спасо-Преображенська церква - Мошни
Спасо-Преображенська церква - Мошни
Преображенська церква купола
Преображенська церква Мошни в осени
Преображенська церква  Мошни центральний вхід
Контакти
Україна, Черкаська область, Черкаськогог району, село Мошни, вулиця Благовісна (кол. Кірова), 2
Область
Черкаська область
Contact number
Початок будівництва: 1830 року
Кінець будівництва: 1839 року
Засновник: Михайло Воронцов
Архітектор: Георгій (Джорджо) Торічеллі
Інженер: Терентій Ступников
УПЦ МП
Архітектурний стиль