Собор Різдва Богородиці - Козелець

Submitted by admin on Wed, 02/01/2017 - 21:47

Історія виникнення собору Різдва богородиці в Козельці

      Величний Собор Різдва Богородиці в Козельці на замовлення графині Наталії Розумовської, матері чоловіка імператриці Єлизавети Петрівни Олексія і останнього українського гетьмана Кирила, будували майже з царським розмахом. Автором проекту храму був відомий архітектор Андрій Квасов, який спостерігав за будівництвом, а прикрашав фасади й інтер'єри київський архітектор Іван Григорович-Барський, один з найбільш шанованих знавців українського бароко.

      Будівництво тривало з 1752 по 1763 за рахунок сім'ї Розумовських під контролем самого графа Кирила, але освятити храм за життя засновниці не встигли: вона померла восени 1762 р Пізніше, в 1766-1770 рр., На північний схід від собору з'явилася чотириярусна дзвіниця ( архітектори Андрій Квасов, Семен Карін).
Витончений, майстерно прорахований і здалеку вражаючий досконалістю ліній силует собору Різдва Богородиці стильно доповнюють численні елементи зовнішнього і внутрішнього декору. Фасади цокольного поверху рустовані, основний обсяг собору декорований спареними пілястрами і покритий соковитим ліпним орнаментом рослинного характеру.

Інтерєр собору Різдва богородиці в Козельці

      В інтер'єрі Собору Різдва Богородиці панує масивний центральний купол, який ефектно доповнює величезний чотириярусний іконостас висотою 34 м, виконаний за проектом архітектора Франческо Бартоломео Растреллі в стилі рококо, що займає всю ширину собору. Його початковий темно-синій фон чітко підкреслений позолоченим різьбленим орнаментом, багатьма дерев'яними скульптурами, створеними з липи майстром Сисоєм Шалматовим, і іконописними роботами відомого придворного художника Григорія Стеценка.

Архітектура собору різдва богородиці в Козельці

      За свою історію собор отримав кілька незначних перебудов, що певною мірою змінили сучасний вигляд. В кінці XVIII ст. відкриті ганку перед трьома порталами храму добудували, перетворивши в грайливі аркадні ротонди, вкриті шатровими дахами пластичних форм. У XIX ст. змінили форми куполів, а двох'ярусне барокове завершення дзвіниці після пожежі замінили сферичним куполом зі шпилем.

      За часів Великої Вітчизняної війни храм і дзвіниця були зруйновані і в руїнах простояли майже всю післявоєнну радянську епоху. Зараз собор Різдва Пресвятої Богородиці в Козельці та його дзвіниця, утворюють видатний комплекс XVIII в. (Аналогів якому не знайти на території України і Росії), є пам'ятником архітектури національного значення і діючим храмом Ніжинської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до собору різдва богородиці в Козельці
      Від проспекту Перемоги, 3 (Автостанція в Чернігові) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку смт. Козелець (вартість проїзду 27 грн). Відстань 66 км. Так само Ви можете дістатися до Козельця і ​​на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Чернігівська область
Contact number
Початок будівництва: 1752 року
Завершення будівництва: 1763 року
Автор проекту: Андрій Квасов
Архітектор: Андрій Квасов (автор проекту) за участю Івана Григоровича-Барського (оздоблення ліпниною)
Будівник: графиня Наталія Розумовська
Художник: Григорій Стеценко
УПЦ МП
Архітектурний стиль