Гоголівський край - Диканька

Submitted by admin on Thu, 01/26/2017 - 19:15

Якщо Київ називають головою України, то Полтавщина - це її серце, центр національної самобутності. Саме полтавський говір є основою української літературної мови; саме полтавські вишиванки стали традиційним народним ладом; саме на Полтавщині було записано більшість відомих народних казок; саме тут проводяться гучні ярмарки.

Народний полтавський колорит яскраво зображений в творах Миколи Гоголя, завдяки яким селище Великі Сорочинці, Диканька і місто Миргород стали відомі на весь світ. Найбільш відвідувана туристами - Диканька. Тут збереглися яскраві пам'ятники природи і архітектури, що мають історичне значення.

Диканька: гоголівський край
З повістями Гоголя пов'язана Свято-Троїцька церква, побудована 1780 - чудовий витвір українського бароко. Цей елегантний храм має велику кількість декоративних деталей і народних мотивів в інтер'єрі. Народні розпису, дещо по-дитячому прості, а разом з тим надзвичайно виразні і яскраві, Гоголь приписав свого героя коваля Вакули.

Диканька: гоголівський край
Селище належав роду Кочубеїв - вихідців з козацької верхівки, однією з найбагатших шляхетських родин України. У Диканьці Кочубеї побудували розкішний палац за проектом видатного петербурзького архітектора Луїджі Руска, який був знищений під час Громадянської війни. Однак від панської садиби залишилися парк і Миколаївська церква в Диканьці - усипальниця Кочубеїв. Шлях до церкви лежить повз Тріумфальної арки, яка була в'їздом до садиби.

Диканька: гоголівський край
Арку побудовано 1820 році в честь візиту імператора Олександра I - переможця Наполеона. Миколаївська церква 1794 року має рідкісну форму ротонди в стилі класицизму, її проект розроблений одним з найвідоміших майстрів цього стилю в Російській імперії - петербурзьким архітектором Миколою Львовим. У Диканської церкви він вперше застосував систему подвійного купола. До наших днів зберігся старовинний різьблений іконостас з мореного дуба і інші фрагменти автентичного декору. У склепі храму є поховання князів Кочубеїв. Поруч з храмом є дзвіниця, побудована 1810 року вже за проектом Руські. А через дорогу від дзвіниці край поля височіє дерев'яний вітряк - один із символів українського села.

Диканька: гоголівський край
Від церкви широка стежка веде до кочубеївським дубам - гігантам віком 600-800 років висотою до 20 м і діаметром до 2 м. Диканські дуби згадував в поемі «Полтава» Олександр Пушкін.
Дуже мальовнича природа Диканьки оголошена регіональним ландшафтним парком. Одним з найцікавіших його куточків є Бузковий гай, закладений Кочубеєм для хворої доньки Анни. Великий яр площею 2 га був рясно засаджений бузковими кущами з усього світу - всього близько понад сорок сортів. Зверху, з краю кар'єра, яр схожий на суцільне бузкове море.

Контакти
Область
Полтавська область
Contact number