Немирівський палац Потоцького

Submitted by admin on Sat, 01/28/2017 - 15:01

Палац був замовлений останнім господарем Немирова - графинею Марією Григорівною Щербатової (1857-1920), онукою Болеслава Потоцького (1805-1893 рр.).

Графиня запросила для складання проекту її знайомого, чеського архітектора Іржі Стібрала (Jiří Stibral), який спочатку становив перший проект, який не дуже сподобався замовнику - таким чином будівництво здійснювалося за пізнішого проекту. У будівництві також брали участь архітектори Г. Гринер, Е. Крамарж, А. Зима.

Будували палац графині Щербатової не надто поспішно, і до революції не встигли побудувати повністю, хоча в ті часи графиня Щербатова вже жила в ньому. Палац графині Щербатової в Немирові побудований з місцевого вапняку на місці більш старого палацу Потоцьких і повторює пропорції попередньої будівлі.

Також, як і в старому палаці планувалося будівництво каплиці, але нам до цього дня так і не відомо про перетворення задуму в життя. Крім цього палацу Іржі Стібрала будував і інші споруди міста, в тому числі так звані швейцарські будинки, які, на жаль, не збереглися до теперішнього часу - сучасна забудова Немирова складається з не надто привабливих будівель радянського походження.

За даними В.І. .Тімофеенко, В 1912-1914 роках зведенням палацу займався відомий в майбутньому архітектор Іван Олександрович Фомін, який в ті роки був прихильником палладианства. Не виключено, що автором остаточного вигляду будівлі є саме архітектор Фомін. Даний архітектор в ті ж роки виконав проект палацу Ксідо у Хмільнику.

Коли в 1920-му радянська влада остаточно зайняла місто, то в зв'язку з високою репутацією серед жителів міста маєток залишилося за графинею, від голови Раднаркому вийшло розпорядження про її недоторканності. Однак час було неспокійним і родичі графині і її прислуга залишили маєток. Залишилися тільки графиня Щербатова з дочками, родичка Можайських Марія Левкович, дочка Столипіна, також в палаці довелося розмістити кількох червоноармійців.

Серед червоноармійців був і селянин з сусіднього села Мухівці - Андрій Лісовий, який перед тим вступив до лав Червоної армії, відомо, що у нього були конфлікти з княгинею. 20 січня 1920-го року Лісовий спільно з трьома червоноармійцями вбили княгиню, її старшу дочку, і Марію Левкович і дочка Володимира Столипіна.

Молодшу дочку Щербатової зуміли врятувати сусіди. Пізніше графиня була похована на території Немирівського жіночого монастиря, а зловмисники були розстріляні військовим трибуналом. З палацу почали вивозити коштовності, деякі картини і меблі отримав Вінницький обласний краєзнавчий музей.

Деякий час Немирівський палац графині Щербатової залишався порожнім, але в кінці кінців на базі палацу з парком був створений санаторій, який зараз називається "Авангард". Спорудження палацу відреставровано, приміщення використовуються як лікувальні та кожен відвідувач може оглянути його. Також всередині розташована галерея, картини для якої виконані на замовлення санаторію.

Палац в плані являє собою подовжений прямокутник, центральна частина якого акцентовано ризалитом. З двох сторін розташовані менш виразні ризаліти, ліве крило також має своєрідний бічний фасад, з якого є вихід до колишньої боскетной частини парку. Зі зворотного боку в центральній частині ризалита знаходиться традиційна паркова тераса, яка має досить ефектний вигляд.

Внутрішнє планування приміщень коридорна, в правому ризаліті знаходиться спальня, яку з'єднує з бальних залом в центральному ризаліті знаходиться довгий коридор, далі минаючи наступний довгий коридор можна потрапити в напівкруглий амфітеатр в лівому ризаліті. На другому поверсі стеля значно менш високий. Він має схожу планування, однак на другому поверсі відсутні великі приміщення. Обидва поверхи обладнані скляними ліхтарями на стелях, через круглі ліхтарі в підлозі другого поверху (стелю - для першого поверху) перекинутий містки.

Палац графині Щербатової
Що стосується парку, то він має величезні розміри і нагадує ліс. Велика його частина нерегулярна, англійського типу, тоді як частина парку біля лівого ризалита палацу була організована у французькому регулярному стилі. Коли серед боскетов були розташовані паркові скульптури, деякі з них збереглися, але розташовані в інших місцях - "Ангел з бараном" знаходиться в лівому крилі палацу, а дві мармурові скульптури левів, сплячих (схожі на левів Воронцовського палацу в Алупці) знаходяться перед паркової частиною палацу.
Для водопостачання і понині використовується водопровідна вежа, яка також була побудована архітектором Стібрала за проектом архітектора Пехера. Вежа знаходиться неподалік від лівої частини палацу.

Палац графині Щербатової
Як дістатися до ПАЛАЦУ графині Щербатової

Дістатися до Палацу графині Щербатової можна автобусом з Вінниці, тривалість дороги займає близько 50 хвилин. Виходити з автобуса необхідно в центрі біля костелу, далі пройти по перпендикулярній вулиці наліво два квартали і потім направо. У місцевих можна запитати дорогу в санаторій Авангард. Дорога на Немирів з Вінниці йде через Вороновиці.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Вінницька область
Початок будівництва: 1894 року
Завершення будівництва: 1917 року
Архітектор: Іржи Стібрал
Засновник: Юзеф Потоцький, Марія Щербатова
Відомі мешканці: Потоцькі, Строганови, Щербатови
Архітектурний стиль