Церква святого Юра - Дрогобич

Надіслав: admin , дата: чт, 02.02.2017 - 20:53

Історія виникнення Церква святого Юра - Дрогобич. Вважається, що перший храм на цьому місці з такою назвою з'явився в XV в. і можливо в 1499, під час набігу на Дрогобич, його спалили татари. Наступна церква, яка з'явилася в 1525, не пережила Визвольної війни: в 1648 чи козаки Богдана Хмельницького, чи то татари, які об'єдналися в козацько-татарське військо проти Речі Посполитої, запустили під дах храму червоного півня. У 1657 парафіяни придбали в прикарпатському селі Надіїв, що в 80 км від Дрогобича, новий храм (була це свіжозрубана церква або, як стверджують деякі джерела, побудована ще в XV ст., Точно невідомо), перевезли його і зібрали на місці згорілої церкви.

Архітектура церкви святого юра в дрогобичі

      Згодом неподалік парадного фасаду церкви Святого Юра з'явилася (1670) висока чотириярусна дерев'яна, квадратна в плані дзвіниця з бароковим куполом, яка в своїх досконалих формах лаконічно поєднала риси оборонних веж і силуети культової архітектури. За свою довгу історію храм і дзвіниця неодноразово піддавалися трансформацій і реконструкції. У 1678 перебудовували восьмерик з куполом центрального зрубу і прилаштовували кліросу. У 1692 і 1708 в вівтарному зрубі замінили частину вінців, в 1711 надбудували емпорії. Піддалася перебудові і придбала сучасні риси дзвіниця.
      Кілька ремонтів храмовий ансамбль пережив в XIX в., Коли розібрали перекриття між притвором і емпорії.
      Внутрішнє висотно-розкрите простір церкви, об'єднане в композицію великими трапецієподібними арками-вирізами.

Інтерєр церкви святого юра в дрогобичі

      У 1659 інтер'єр церкви Святого Юра прикрасив різьблений іконостас (збережений до сих пор), а стіни центрального зрубу - розписи, виконані переважно в коричнево-зеленій гамі, згодом покрили майже кожен клаптик внутрішнього простору і утворили просторово-часову ланцюг художніх робіт: в 1678 розписані склепіння і купол центрального зрубу, тисяча шістсот дев'яносто один - хори, 1711 - каплиця і дзвіниця, 1714 - жіночу тощо.

Настінні розписи у церкві святого юра в дрогобичі

      Відомо, що розписи в церкві Святого Юра виконувала артіль під керівництвом художника Стефана, вихідця з родини священиків міста Медик. Крім чисто релігійних композицій багатоярусного іконостасу та настінних розписів ( «Страсті Христові», «Акафіст Богоматері», «Діяння апостола Павла», «Усікновення глави Великомученика Юрія» і т.п.) в очі впадає багатий декоративний орнамент, переважно рослинний. За радянських часів, в 1970-і роки, храмовий ансамбль реставрували архітектори Іван Могитич, Богдан Кіндзельскій, а нині це видатний зразок галицького дерев'яного народного зодчества і архітектурний пам'ятник національного значення України церква Святого Юра є філією
Дрогобицького краєзнавчого музею, небезпідставно претендує на згадку в поважному Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Як дістатися до церкви святого юра в дрогобичі

      Від Двірцевій площі, 1 (Залізничний вокзал у Львові) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку Дрогобича (вартість проїзду 44 грн). Відстань 91 км. Так само Ви можете дістатися до Дрогобича і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи памятки:
- Пн - Чт: 9: 00-18: 00 (Пт-Нд - 9: 00-17: 00), вих. - Пор.

Контакти
Область
Львівська область
Контактний номер
Художник: Стефан Маляр
Будівельна система: деревяна архітектура