Перейти до основного вмісту

Іллінська церква - Суботів

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 21:36

Історія виникнення Іллінської церкви в Суботові
Село Суботів на крутих схилах правого берега річки Тясмин в 1616 заснував осадчий, а потім сотник Чигиринського староства шляхтич Михайло Хмельницький, який загинув в 1620 році в польсько-турецькій війні. Через деякий час в Суботів з турецького полону повернувся його син і новий господар маєтку Богдан Зиновій Хмельницький.

У 1647 на Суботів напав чигиринський підстароста, пограбував маєток, висік малолітнього сина Хмельницького і забрав з собою його цивільну дружину, з якою незабаром обвінчався. На думку багатьох істориків, саме цей побутовий конфлікт на далеких околицях Речі Посполитої, в який не захотів втрутитися її король, і привів до виступу Богдана Хмельницького проти персонального свавілля польської корони, трансформувався в тривалу війну.

Наприкінці виснажливої ​​війни, коли позаду було чимало видатних перемог, в рідному Суботові на схилі долини Тясмину в 1653 на замовлення Богдана Хмельницького з'явився родової храм-усипальниця в честь святого пророка Іллі. Гетьман, як відомо, отримав освіту в львівській єзуїтській колегії, але зберіг батьківську віру - залишився православним. Можливо, в пам'ять про Львів, яку Хмельницький не наважився руйнувати під час Визвольної війни, Суботівська Іллінська церква нагадує зменшену копію єзуїтського костелу Святих Петра і Павла, який будувався саме тоді, коли майбутній гетьман набирався знань в місті.

Спочатку будівля храму була і оборонною спорудою, що повинно було витримати нетривалу облогу. На горищі, в парадному фронтоні влаштовані чотири бійниці для гарматного вогню, а на рівень нижче - для стрільби по ворогу з рушниць. Поодинокі вікна розташували так, щоб до них не мав можливості дістати вершник, навіть ставши на коні.
У 1869 навпроти парадного фасаду Іллінської церкви в Суботові побудували квадратну в плані чотириярусну дзвіницю, поєднану з будівлею церкви галереєю.

Іллінська церква в Суботові
За радянської влади храм перетворили в клуб, а потім використовували як склад. У післявоєнні роки в церкві відкрили музей Богдана Хмельницького, а до святкування 300-річчя Переяславської Ради в 1954 встановили символічний гранітний надгробок гетьмана. В кінці 1970-х років завершилася реставрація (зокрема розібрали галерею між храмом і дзвіницею) і церкви повернули початкові, властиві католицької архітектурі, форми (архітектор Сергій Килессо) - такою вона зображена на 5-гривневій купюрі за часів залежності України.
З 1990 року в церкві Святого пророка Іллі дозволили відновити богослужіння, але як екскурсійний об'єкт - Меморіальний музей Богдана Хмельницького Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» - вона привертає значно більше туристів, ніж сумлінних віруючих.

Як дістатися до Іллінської церкви в Суботові

З автовокзалу міста Черкаси (вул. Гоголя, 293) регулярно відправляються маршрутки в напрямку с. Суботів (вартість проїзду 40-46 грн). Так само Ви можете дістатися до с. Суботова і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Вт -Пн: 8: 00-17: 00 (Сб, Нд - до 9: 00-15: 00), вих. - Пн

Контакти
Область
Черкаська область
Контактний номер
Засновник: Богдан Хмельницький
УПЦ КП