Перейти до основного вмісту

Михайлівська церква - Дашів

Надіслав: admin , дата: пт, 27.01.2017 - 21:06

Перша згадка про Дашеві датується початком ХВ ст., Коли тут з'явився замок, оточений високим земляним валом. В кінці наступного століття поселення перейшло у власність князя Януша Збаразького, а під час Визвольної війни перетворилося в сотенне містечко Вінницького і Брацлавського полків. Згодом Дашевом володіли князі Вишневецькі, при яких містечко стало помітним ремісничим центром Поділля. Внучка Міхала Корибута Вишневецького серпня принесла Дашів з околицями в придане своєму чоловікові графу Константіну- Людовику Броель-Платер, за часів господарювання якого в 1764 тут з'явилася ефектна п'ятибанна православна Михайлівська церква. З початку ХІХ ст. власниками Дашева понад століття були Потоцькі, при них побудували садибу, яка частково збереглася до наших днів.

Історія виникнення Свято-Михайлівській церкви в Дашів

Нинішній настоятель Свято-Михайлівської церкви в Дашеві запевняє: вона побудована без єдиного цвяха, а назва храм отримав завдяки тому, що в народі давні п'ятибанна дерев'яні святині називали козацькими і освячували на честь Святої Покрови або Архангела Михайла. За переказами, Стародашевскую церква свого часу відвідували і молилися в ній відомі борці за народну долю Максим Залізняк та Іван Гонта, про що свідчить той факт, що гайдамаки пливли на судах по річці Соб.

Архітектура Свято-Михайлівській церкви в Дашів

Найбільші зміни Свято-Михайлівської церкви мали місце в першій половині ХІХ ст., Коли на парадному західному фасаді з'явилися три низькі прямокутні прибудови на кшталт фасадів малозабезпечених садибних будинків того часу, з чотириколонними портиками і трикутним фронтоном класичної форми.

У 1936 Свято-Михайлівську церкву закрили, дзвіницю знівечили, церковний інвентар знищили і влаштували в храмі колгоспний склад. Парафіяни тільки змогли заховати-врятувати по домівках і скриньках церковні ікони та хоругви. Святиня відкрила двері в 1941, під час німецької окупації, і діяла весь радянський післявоєнний період, а захищала її охоронна грамота пам'ятника архітектури ХВІІІ в. і статус чи не єдиним діючим церкви на всю округу. Майже як анекдот розповідають бувальщина про те, як в 1962 Дашевський хлопці поверталися з танців і врятували храм від пожежі, а батюшка сказав подяку комсомольцям - рятувальникам.

Зараз найдавнішим Дашевський храмом, який вельми справедливо зараховують до кращих творів плотницкого мистецтва подільської школи дерев'яної народної архітектури ХВІІІ в., Займається Тульчинська єпархія Української православної церкви.

Як дістатися до Свято-Михайлівській церкви в Дашів

Від вулиці Ватутіна, 18 (Автостанція у Вінниці) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку смт. Дашів (вартість проїзду 60 грн). Відстань 90 км. Так само Ви можете дістатися до смт. Дашів і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Вінницька область