Миколаївська церква - Глухів

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 20:24

Церква Святого Миколая в Глухові
      В історичному центрі Глухова Миколаївська церква більше трьох століть займає почесне місце головної містобудівної домінанти, у якій на вічовий площі вибирали козацьких гетьманів: Івана Скоропадського (1708), Данила Апостола (тисяча сімсот двадцять сім), Кирила Розумовського (1750), а під склепінням храму проголошували анафему державним злочинцям, як це сталося з гетьманом Іваном Мазепою (1708). Первісна дерев'яна церква Святого Миколая, імовірно простоявши кілька років, згоріла під час пожежі в Глухівському замку в 1685.

Історія виникнення Миколаївської церкви в Глухові

      Відомо, що угода про будівництво нової кам'яної Миколаївської церкви, в якій обумовили навіть найдрібніші архітектурні нюанси майбутньої споруди, на початку 1693 уклали глухівський сотник Василь Ялоцькій і государева майстер кладки справи Матвій Єфимов. Останній був і архітектором, і автором проекту, і підрядником - у широкому розумінні цього терміна.
      Через два роки, в 1695, Миколаївську церкву в Глухові освятили, і протягом XVIII ст. вона була головним міським храмом (зокрема тут, на церковному кладовищі, ховали видатних жителів міста), з яким пов'язані найважливіші події не тільки Глухова, але і всієї Лівобережної України.

Архітектура Миколаївської церкви в Глухові

      Спочатку церква Святого Миколая була тричастинній, трехбаневой, з двузаломнім центральним верхом, декоративно-глухими дахами над вівтарем і притвором. Всі три основні приміщення церкви - прямокутний притвор, центральна пава і восьмигранна апсида - суміщені, як зруби в українських дерев'яних церквах, по поздовжній осі «схід-захід».
      У першій половині XVIII ст. Миколаївську церкву обліпили численні сіни, ризниці, тамбури, з яких донині збереглися вівтарна ризниця, південний і північний притвори (прибудовані під час капітального ремонту церкви в 1811).

Розбудова церкви Святого Миколая в Глухові

      Перебудова церкви Святого Миколи в Глухові 1871 істотно (і в кращу) змінила її силует: до бабинця (над яким розібрали верх) із заходу майстерно прибудували притвор, увінчаний високою дзвіницею з ярусним верхом. Двоярусну дзвіницю Миколаївської церкви добудували майже два століття тому, але її архітектурні форми майстерно імітують силуети первісних частин храму, представляючи зразок вдалою стилізації. Перший ярус - квадратний в плані з двома рівнями вікон, прикрашених наличниками з фігурними сандриками, другий - четверик зі зрізаними кутами і високими арочними прорізами дзвонів, а верх дзвіниці імітує традиційну українську трехзаломную храмову дах.
      У 1930 Миколаївську церкву закрили, згодом під її склепіннями влаштували склад сільгосппродукції, що завдало непоправної шкоди розписам. На початку 1960-х років храм визнали пам'яткою архітектури, розробили проект його реставрації, яка завершилася в 1992 р і храм повернули релігійній громаді. Нині діюча церква Святого Миколая є найдавнішим Глухівським храмом, підлеглим Конотопської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до церкви Святого Миколая в Глухові

      Від вулиці Баумана, 40 (Автостанція №1 в Сумах) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Глухів (вартість необхідно уточнювати при посадці). Так само Ви можете дістатися до м Глухів і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Україна, Сумська область, місто Глухів, площа Соборна, 1
Область
Сумська область
Початок будівництва: 1693 року
Кінець будівництва: 1695 року
Архітектор: Матвій Єфимов
Засновник: Василь Федорович Ялоцький (Яловицький)
УПЦ МП