Миколаївська церква - Свалява

Надіслав: admin , дата: нд, 29.01.2017 - 22:37

Деревяна Миколаївська церква у Сваляві
У XIII-XVI ст. Свалявою володіли дрібні феодали, часто змінювали один одного, потім містечко належало трансильванським князям, а після антигабсбурзька війни (1703-1711) їм заволодів впливовий рід Шенборн-Бухгейм. Тоді на південну околицю Сваляви, в селище Швидкий з сусіднього гірського села перевезли стару лемківську Миколаївську церкву. Зараз колишнє селище став вулицею Сваляви, про що нагадує стрімкий струмок, яким у зливу повз будинок тече гірський потік.

Високо по цій вулиці забрався храм Миколи Чудотворця, спочатку, на думку фахівців, збудований в 1588. Храм перенесли на нове місце і суттєво перебудували 1759 р, хоча дубові зруби і перекриття нефа з одним заломом збереглися, - так він народився вдруге і почав свою нову публічне життя. Відомо, що в ті часи в Бистрому була своя парафія, а церква Миколи Чудотворця в Сваляві мала два дзвони.

Архітектура деревянная Миколаївська церква у Сваляві

Куполи Ніколаевскай церкву в Сваляві здавна розфарбовували в синій, червоний і білий кольори, а профільовані карнизи - в синій. Під дахом нефа зберігся один зал зрубу, а другий переробили в коробове склепіння. Перекриття над східним добудованим обсягом - у формі коробового зводу, над бабинцем - плоский.
На думку фахівців, церква Миколи Чудотворця побудований в лемківському стилі і навіть значна перебудова не змогла надійно приховати три показові ознаки цього: стрімке наростання форм від низького вівтаря до верхівки, висока вежа з бароковим верхом і відкрита галерея з різьбленими стовпчиками навколо притвору.

Миколаївська церква у Сваляві
Ще в кінці минулого століття Миколаївську церкву в Сваляві оточували старі цвинтарні поховання з кам'яними хрестами і високі, мабуть ще з повоєнних часів, дерева. Їх зрубали в 2000 році, коли в декількох метрах навпроти західного (парадного) фасаду храму будували цегляну двоярусне, прямокутну в плані зі зрізаними кутами дзвіницю з бароковим куполом і чотирма різними за тональністю дзвонами.

З кінця 1940-х років церква була закрита, але згодом, на щастя, потрапила в список пам'ятників архітектури. У 1972 її реставрував відомий львівський архітектор Іван Могитич, після чого віруючі почали відвідувати оновлену святиню, що призвело до скандалу, і церкву закрили. Зараз в древньої лемківської церкви Миколи Чудотворця богослужіння править священик Свалявського деканату Берегівського комітату Мукачівської греко-католицької церкви.

Як дістатися до Миколаївської церкви у Сваляві

Від вулиці Станційній, 2 (Автовокзал «Ужгород») регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Свалява (вартість проїзду 43 грн)
Так само Ви можете дістатися до м.Свалява і на власному автомобілі трасою М-06 (Київ-Чоп).

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 7:30 - 18:30

Контакти
Область
Закарпатська область
Контактний номер