Покровська церква - Сутківці

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 21:29

Історія виникнення Покровської церкви-замку У Сутківці
      Середньовічні споруди Сутківців свідчать про те, що принаймні в XIV в. це був опорний пункт для захисту Поділля від татарських набігів. Головну оборонну функцію поселення виконував регулярний баштовий кам'яний замок на крутому мисовому виступі лівого схилу долини річки Устя, від якого до цих пір залишилася одна (з п'яти) напівзруйнована вежа. Найвідомішим оборонним, а згодом культовим, спорудою Сутківців є Покровська церква-фортеця. Вважається, що в XIV ст. цей своєрідний донжон захищав жителів округи за часів небезпеки, а згодом, коли на сусідньому пагорбі з'явилася більш простора кам'яна фортеця, став зайвим.

Архітектура Покровської церкви-замку У Сутківці

      У 1476 унікальна споруда перебудували під церкву, про що нібито свідчив напис на одному з дзвонів. У плані храм являє собою хрест із закругленими кінцями, на трьох з яких розташовані абсиди, які зовні схожі на справжні кріпосні вежі з амбразурами, машикулями і бійницями. Четвертий (західний) фасад будівлі переробили в парадний, тут облаштовано вхід в храм. Швидше за все, це сталося під час реконструкції споруди в другій половині XVIII ст., Коли закруглений західний фасад частково вирівняли, над бабинцем встановили двоярусну дерев'яну дзвіницю з бароковим куполом, а решта апсиди отримали високі конічні даху з куполами, увінчані хрестами.

Реконструкція Покровської церкви-замку У Сутківці

      Наступна реконструкція Покровської церкви-фортеці в Сутківцях відбулася на рубежі XIX-XX ст. і привела до втрати старих готичних і барокових форм внаслідок заміни стрімких гонтових дахів приосадкуватими бляшаними, знищення двосхилим даху з крихким бароковим куполом тощо. Згодом Сутківських церква-замок перетворилася в майже міфологізована спорудження, за своїм архітектурно-планувальним рішенням не має аналогів в межах України.

      Останні роки Сутківських церква-фортеця - архітектурна пам'ятка України державного значення - переживає значну реконструкцію за проектом архітектора Ольги Пламеницької. За цей час храм додав майже 1 м у висоту, а на верхній, надбудованої частини стін облаштували безліч бійниць. За проектом реконструкції зняли даху більше столітньої давності, які надавали споруді ліричної сільській затишності. Їх замінили гонтовой покрівлею, через що церква-фортеця стала схожою на храм, властивий скоріше галицьким краях, ніж подільським

      Покровська церква-фортеця за часів незалежності іноді використовувалася і як храм. Час від часу в її аскетично занедбаних інтер'єрах з тимчасовим фанерним іконостасом заїжджі священики служили богослужіння. Яка саме православна конфесія отримає храм після реконструкції і чи відбудеться це взагалі - розсудить час.

Як дістатися до Покровської церкви-замку У Сутківці

      Від Вінницького шосе, 23 (Автостанція в Хмельницькому) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку смт. Ярмолинці (вартість проїзду 25 грн). Відстань 35 км. Далі від Ярмолинці Вам доведеться добиратися або на таксі або на попутці, а також можете дістатися і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Хмельницька область
Початок будівництва: 1476 року
Кінець будівництва: 2-а пол. XVIII століття
УПЦ МП