Перейти до основного вмісту

Покровська церква - Ужгород

Надіслав: admin , дата: нд, 29.01.2017 - 23:29

Покровська церква - Ужгород
Ужгород - найзахідніший обласний центр і один з найстаріших міст західної України, вперше згадується ще в 872 р ужгородської хронікою. Над долиною річки Уж на сучасній міській околиці збереглося старе культова споруда Закарпаття - Горянська Ротонда (Покровська Церква) в Ужгороді, древнє навіть за головну княжу резиденцію - фортеця Ужгородський замок.

Церква покрови Пресвятої Богородиці в Ужгороді

У колишньому ужгородському передмісті Горяни, на останньому пагорбі південно-західних схилів Українських Карпат, над великими просторами Середньо-Дунайської низовини збереглася найдавніша християнська божниця українського Закарпаття, здавна відома як Горянська ротонда, а нині - Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Біля церкви можна знайти залишки фундаментів, які породили версію про те, що ротонда могла бути замковою церквою невідомого середньовічного лицаря.

Історія виникнення Горянська ротонда в Ужгороді

Гірські ротонда в романському стилі, імовірно, виникла на рубежі X-XI ст., А за триста років (на рубежі XIII-XIV ст.) До божниці добудували готичний неф загального типу, перекритий плоским стелею під традиційно високим двосхилим дахом. У XVIII ст. парадний фасад, звернений до міста, що розкинулося в річковій долині, прикрасила невелика барочна вежа. У 1911 р храм реставрували, і вежа - дзвіниця придбала нинішню форму.

Храм здавна присвячували святий Анні, а його даху До 1927 р були покриті традиційним для цієї місцевості гонтом, який відновили тільки в останні десятиліття. Чудовою прикрасою церкви є унікальні фрески, які покривають всі стіни ротонди, а також розкриті фрагменти фресок нефа уздовж арочного проходу, створених після її добудови. У ротонді під розчищеними розписами виявили древні зображення.

Трагедія Горянська ротонда в Ужгороді

Після Трагедія Горянської ротонди в 1959 р, коли під час травневих гроз в церкву вдарила блискавка і поганий громовідвід не врятував людські життя, церква для богослужінь закрили. Розпочаті ще в 1932 р роботи з розчищення та зміцненню давніх фресок Горянської ротонди з перервою продовжувалися до 1966 року, після чого архітектурний пам'ятник став філією Закарпатського краєзнавчого музею.
У 1991 р храм повернули в лоно Церкви і капітально відремонтували: замінили всі дерев'яні конструкції вежі, дахи і перекриття над нефом, потужним шаром нової штукатурки вирівняли зовнішні стіни. В інтер'єрі стелю і стіни покрили новими яскравими розписами, своєрідно підкреслюють благородний, перевірений часом колорит стародавніх фресок. Їх реставрацію в 1994 р завершили львівські фахівці Наталія Сліпченко і Віктор Гануляк.

Зараз знаменита Горянська ротонда є найдавнішою архітектурною перлиною Ужгородського деканату Мукачівської єпархії заснованої 1646 р русинської греко-католицькою церквою. Ця єпархія має статус «свого права», тобто автономію по Української греко-католицької церкви, і підпорядковується безпосередньо Ватикану.

Як дістатися до Горянської ротонди в ужгороді

Від вулиці Станційна, 7 (ж/д вокзал) необхідно пройти 85 метрів в бік зупинки залізничний вокзал. Далі сісти на маршрутку №10, і відправитися в напрямку зупинки м/н Горяни (приблизний час у дорозі 7 хв.) Від зупинки пройти 500 метрів (7-10 хвилин) до Музейного провулка, 6 (Горянської ротонди). Так само можна дістатися до ротонди і на автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Закарпатська область