Перейти до основного вмісту

Спасо-преображенська церква - Великі сорочинці

Надіслав: admin , дата: ср, 25.01.2017 - 12:16

Спасо-Преображенську церкву на правому березі річки Псел як майбутній фамільний храм-усипальницю завбачливо заснував за свій рахунок миргородський полковник Данило Апостол. Будівництво почалося в кінці 1718, але через кар'єрні проблем засновника тривало дуже довго. Згодом, коли Данило Апостол став гетьманом, відбулося освячення - знаменна для кожного храму дійство. У 1732 церква прикрасив вишуканий іконостас. Через два роки засновника храму поховали під вівтарем Спасо-Преображенської церкви, а в 1809 в цьому сільському храмі хрестили видатного сина української землі Миколи Гоголя, творчість якого нерозривно пов'язане з Полтавщиною та Україною.

Архітектура Спасо-преображенська церква В Великих Сорочинцях

       Спасо-Преображенська церква, яка підноситься в небо на висоту 26 м, традиційно знаходиться в центрі села. Цегляні стіни (для будівництва крім звичайного цегли застосовували і профільний стандартизований) зовні і всередині оштукатурені й побілені. У західній парадній гілки, куди веде пишний портал, влаштований хор, а в інтер'єрі притвору на стіні про засновника нагадує дивом уцілілий різьблений барвистий гетьманський герб Данила Апостола.

Інтер'єр Спасо-преображенська церква В Великих сорочинцях

       Головною прикрасою церковного інтер'єру Спасо-Преображенської церквою є колосальний семиярусний, майстерно вирізаний з дерева іконостас 17 м заввишки і 23 м в ширину - на всю ширину храму, що складається з головного (центрального) іконостасу та двох в бічних вівтарях. Кожен з трьох іконостасів має царські врата і по дві діаконови хвіртки. Щодо авторства більше сотні ікон, що становлять загальну художню композицію, фахівці не мають достовірних відомостей, називаючи імена Василя Реклінського або Луки Боровика, а виконавцем риз до ікон - ієромонаха Алімпія з Києво-Печерської лаври.

       Фахівці відзначають майстерність ікон місцевого чину (першого ряду, уздовж царських врат): «Богородиця», «Спаситель», «Покрова Богородиці», «Трійця», «Зішестя Святого Духа», а особливо ікони в повний зріст «Пророк Даниїл» і « свята Уляна »- святі покровителі гетьмана і його дружини, яким художник обережно надав портретна схожість з засновницької сім'єю.
       Доля захищала Спасо-Преображенську церкву Великих Сорочинців від страшних катаклізмів, разом з храмом пережив кілька пожеж і іконостас, який ретельно був відреставрований в 1980-1990-і роки. Зараз церква Спаса Преображення, підпорядкована Полтавської єпархії Української православної церкви, є головною архітектурною пам'яткою для екскурсантів Полтавщини та гостей відомої на весь світ Сорочинського ярмарку.

Як дістатися до Спасо-преображенська церква В Великих сорочинцях

       Від вулиці Зеньковской, 6-а (Автостанція в Полтаві) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку с. Великі Сороченці (вартість проїзду 64 грн). Відстань 120 км. Так само Ви можете дістатися до с. Великі Сороченці і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Полтавська область