Перейти до основного вмісту

Свято-Миколаївська церква - Олевськ

Надіслав: admin , дата: нд, 29.01.2017 - 19:23

Історія виникнення Свято-Миколаївської церкви в Олевське
      Деякі краєзнавці намагаються довести, що в кінці X ст. Олевськ був великим містом древлянської землі, і пов'язують його з ім'ям Овруцького князя Олега Святославича, який нібито заснував на цьому місці Олегово городище, згодом назване Олегськ, що потім трансформувалося в сучасне назва. Що не кажи, але вперше поселення Олевськ згадується в 1488 з приводу чолобитною прохання боярина Пірхайла київському воєводі.

      Відомо, що спочатку XVI в. поліське поселення знаходилося у владі Овруцького замку, а після Люблінської унії 1569 р їм на довгий час заволоділи місцеві магнати Немирічі. Мабуть, саме за часів їхнього панування в центрі Олевська в 1596 з'явилася Свято-Миколаївська церква.

Архітектура Свято-Миколаївської церкви в Олевське

      Дослідники вбачають початкові готичні риси храму в стрілчастих формах низькою арки в західній частині притвору і чотирьох арках, що тримають над средокрестием подкупольнік, а про оборонний характер споруди нагадують міцні стіни Свято-Миколаївської церкви і фрагмент єдиного вцілілого на східному фасаді контрфорса. У 1864, вже при владі Російської імперії, під час реконструкції Миколаївської церкви в Олевську навколо центрального і єдиного купола з'явилися чотири невеликі восьмигранні луковідние, їх поставили прямо на дах в центрі кожного з гілок просторового хреста. Храм став п'ятиглавим і більш схожим на православну святиню.

Легенда про Свято-Миколаївської церкви в Олевське

      За переказами, під Свято-Миколаївською церквою існував підземний хід довжиною в десятки кілометрів. У це абсолютно неможливо повірити, оскільки церква стоїть на кілька метрів вище рівня річки Уборть і прокладка такого ходу в поліських пісках навіть для сучасних метробудівців було б надскладним завданням. А ось недовгий, в кілька десятків метрів, лаз для порятунку захисників святині міг існувати, якщо помітити оборонну здатність культової споруди.

Іконостас Свято-Миколаївської церкви в Олевське

      У Свято-Миколаївської церкви зберігся старовинний двох'ярусний іконостас, а втрачені початкові розпису замінили роботи московських майстрів минулого століття, виконані в російській стилі. Останній раз ремонтні роботи в церкві проводилися в 2007, і їх наочним досягненням стали мозаїчні панно з зображенням святого Миколая (Микола зимовий) і Воскресіння Господнього, що закривали вікна, відповідно, на бічному (південному) і вівтарному (східному) фасадах. Ще одна мозаїка трикутної форми, найбільша за розміром, святого Миколая (Микола весняний), нині зустрічає віруючих над квадратної в плані прибудовою храмових сіней.

Свято-Миколаївська церква в Олевську
      Зараз один з найдавніших храмів Житомирщини і пам'ятник національного значення, своїм вівтарним фасадом визирає на головну площу Олевська, це архітектурна перлина Овруцької єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Свято-Миколаївської церкви в Олевське

      Від вулиці Київській, 93 (Автостанція в Житомирі) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Олевська (вартість проїзду 95 грн). Відстань 180 км. Так само Ви можете дістатися до Олевська і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Житомирська область
Кінець будівництва: 1596 року
УПЦ МП