Крейдяні Білокузьминівські скелі

Надіслав: admin , дата: сб, 28.01.2017 - 19:28

Вражаюче видовище постає перед очима туристів на околиці села Білокузьминівка Донецької області. Над широкою степовою рівниною, немов здибилися піниста хвиля, піднімається велетенський скеля. Вчені називають це дивовижне явище скалообразним оголенням верхньої крейди, а місцеві жителі і мандрівники просто - крейдяний скелею.
На дні доісторичного океану Тетіс, в мезозойську еру, з невеликих морських організмів з вапняним скелетом утворилося крейдяне відкладення. В результаті тривалих і складних геологічних процесів крейдяний прошарок вийшла на поверхню землі. Вік Білокузьминівської крейдяної скелі - 90 мільйонів років.

Мілове оголення піднімається над рівниною на 25-метрову висоту - приблизно на висоту дев'ятиповерхового будинку. Скала повністю позбавлена ​​рослинності, лише на краю осипів ростуть скромні жовтець і конюшина. Колір крейдяного оголення коливається від сірого до білого - в залежності від геологічного складу. Вітри, століттями обточувати крейдяні вершину, надали їй химерну зубчасту форму. На східній околиці масиву самотньо стоїть Меч-гора - крейдяний колона заввишки більше 20 метрів. Біля підніжжя скелі утворилися численні вибоїни, ніші, маленькі і великі печери. Серед крейдяного щебеню часто зустрічається кремінь.

З вершини скелястого крейдяного оголення відкривається широка панорама долини. На оточуючих луках мирно пасуться ста- да корів, ніщо не нагадує про бурхливі геологічних процесах давнини, змінили вигляд земної поверхні. Лише височить крейдяний стрімчак, немов пам'ятник доісторичної епохи. Однак крейдяна скеля в Білокузьминівка - не єдина в області. Широко відомі подібні за походженням крейдяні скелі Святі Гори, що знаходяться в Святогорську. Вони знамениті завдяки заснованому на них древньому монастирю - Святогірської Успенській лаврі, - одному з найбільш шанованих в Україні. У давнину монастир був печерним - монахи робили коридори з келіями та печерними храмами прямо в крейдяний породі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Донецька область
0,35 га
Заснований: 1972 рік
Водні обєкти: річка Біленька