Храм великомученика Пантелеймона - Лвівська область

Надіслав: admin , дата: чт, 02.02.2017 - 21:32

Церква Святого Пантелеймона (Параскеви) в Сколе
Вперше Церква Святого Пантелеймона згадується в історичних документах міста Сколе в 1397 році, коли польський король Ягайло дозволив засівати землі в карпатських долинах. Поселення страждало від татарських і угорських набігів, сезонних розливів річки Опір та пожеж, найбільший з яких стався ранньою весною 1888 р і забрав майже третина (понад сотню) будинків в щільно забудованому місті. Тоді вогонь оминув зараз старовинне міське культову споруду.

Точно невідомо, коли в центрі Сколе з'явився цей дерев'яний храм, який у всіх українських каталогах архітектурних старожитностей називають церквою Святої Параскеви в Сколе, а парафіяни називають церквою Святого Пантелеймона.

Історія виникнення церкви Святої Параскевії-Пантелеймона у Сколе

Деякі місцеві джерела безапеляційно посилаються на невідому переказ, за ​​яким церква Святих Параскеви-Пантелеймона в Сколе побудували в 1597 - чи то до 200-річчя заснування Сколе, то чи в результаті прийняття Брестської унії (1596). Найімовірніше, Сколівську церква Святого Пантелеймона побудували на століття пізніше - в останні десятиліття XVII століття, а через сторіччя біля храму з'явилася дзвіниця.

Церква Святого Пантелеймона (Параскеви) в Сколе
У 1880 церква реставрували і до 1896, коли неподалік з'явився Сколівський кам'яний храм Різдва Пресвятої Богородиці, вона залишалася парафіяльної. З тих пір в дерев'яній древньої святині богослужіння правили тільки по великих святах. Мистецьким шедевром внутрішнього оздоблення церкви Святого Пантелеймона в Сколе є древній різьблений з позолотою багатоярусний іконостас роботи галицьких майстрів XVII-XVIII ст.

У повоєнні роки церква Святої Параскеви в Сколе закрили, але, не дивлячись на гоніння радянської влади проти Греко-католицької церкви, служба Божа при церкви час від часу відбувалася, поки батюшка, що обслуговував парафію, трагічно загинув в автокатастрофі. Два десятиліття небуття не додасть храму свіжості, і після реставрації в 1967 під його склепінням розмістили експозицію історико-краєзнавчого музею.

Церква повернули віруючим в 1993 і освятили на честь святого Пантелеймона - так храм почав діяти як парафіяльний. На честь 400-річчя Берестейської Унії (1996) храм прикрасила меморіальна дошка, на честь святкування 600-річчя міста Сколе в скверику неподалік церкви встановили і освятили фігуру покровительки людства - Матері Божої, а в 2000 тут з'явився ювілейний знак на честь двохтисячного Різдва Христового. Зараз церква Святого Пантелеймона в Сколе є діючим храмом Самбірсько-Дрогобицької єпархії Української греко-католицької церкви.

Як дістатися до церкви святого Пантелемона (Параскева) У Сколе

У Сколе можна дістатися зі Львова на поїзді, електричці (вартість проїзду 16 грн), а також на маршрутці (вартість проїзду близько 60 грн). Маршрутки регулярно відправляються з автовокзалу, що знаходиться на площі Палацова, 1 (ж / д вокзал).
Так само Ви можете дістатися до Сколе і на власному автомобілі. Розрахувати маршрут на автомобілі Ви можете тут

- Ціна: безкоштовно

Час роботи памятки:
- Пн - Нд: з 08 до 19:00

Контакти
Область
Львівська область
Кінець будівництва: 1597 року
УГКЦ