Кафедральний костел святих Петра і Павла - Луцьк

Надіслав: admin , дата: пт, 27.01.2017 - 23:16

З Верхнім замком Любарта, який був своєрідним міським донжоном, на сході межував вчетверо більше Окольний замок з монастирськими, князівськими і благородними дворами. Ближче всіх культових споруд міста, в 150 м від головної організації в'їзного (Любарта) вежі Верхнього замку, який змогли заснувати в 1610 свій монастирський костел Святих Петра і Павла єзуїти, що з'явилися в Луцьку в кінці хви в., Щоб зміцнити католицьку віру на Волині.

Величний костел Апостола Петра і Павла в Луцьку спроектував і в 1620 спостерігав за його будівництвом архітектор Джакопо Бріано, а завершували спорудження місцеві майстри. Перше богослужіння відбулося в храмі в 1623, остаточно збудували і освятили костел в 1640, а незабаром (1648) єзуїти мали бігти з Луцька - святиню пограбували і зруйнували козаки Богдана Хмельницького. Представники єзуїтського ордену повернулися в місто, відновили свій костел і колегію тільки після Андрусівського перемир'я в 1667.

Пожежа в костелі Святих Апостола Петра і Павла в Луцьку

У 1724 велика пожежа в місті завдав великої шкоди костелу Апостола Петра і Павла в Луцьку. Знову відбудовували його через п'ять років за проектом архітектора і художника ордена Павла Гіжицького. Восени 1773 року орден єзуїтів скасували, єзуїтський колегіум перейшов під опіку Громадської освітньої комісії, яка мала наміри розмістити в тих приміщеннях вищу професійну школу. Втім, страшна пожежа в 1781 знищив кафедральний костел Святої Трійці і частково пошкодив Петропавлівський, змусивши, таким чином, прийняти інше рішення: облаштувати в колишньому єзуїтському костелі кафедральний.

Його реставрацією займалися архітектори Юзеф Уминский, Михайло Соболевський, Фаустин Гродзіцький. У 1787 новий кафедральний костел був освячений під назвою Святої Трійці і Святих Апостолів Петра і Павла. Саме від зруйнованого Троїцького кафедрального костелу новому, крім назви, дісталася розташована навпроти парадного фасаду цегляна дзвіниця (1539), архітектурна композиція якої складалася з чотирьох пілонів (в одному з них були сходи), об'єднаних напівциркульними арками і покритих залізної четирехскатной дахом.

Музей атеїзму у костелі святих апостола Петра і Павла в Луцьку

У післявоєнні роки, в 1948 р, кафедральний костел Апостола Петра і Павла в Луцьку закрили через аварійний стан. Однак це не завадило в 1950-і роки в підвалах храму зберігати овочі, а монастирські приміщення пристосувати під контору, майстерні і житло. Згодом, після ремонтних робіт, в Петропавлівському костелі традиційно майже два десятиліття перебувала експозиція музею атеїзму, філії Волинського краєзнавчого музею.

У 1990 костел повернули римо-католицької церкви, тут після багаторічної перерви відбулося перше богослужіння, а через рік його знову присвятили на кафедру. Зараз відремонтована християнська архітектурна святиня, повільно повертає колись втрачені цінності і обростає новими, кафедральний собор Святих Апостолів Петра і Павла є головним храмом Луцької єпархії Римсько-католицької церкви в Україні.

Як дістатися до Кафедральний костел апостола Петра і Павла в Луцьку

Від Привокзальної площі, 1 (центральний ж/д вокзал в Луцьку) необхідно пройти 120 метрів в напрямку зупинки (ж/д вокзал). Далі сісти в автобус № 2, 4 або тролейбус 4, 4-А, 7 (час очікування автобуса або тролейбуса на зупинці може зайняти у вас 2-5 хвилин) і відправитися в напрямку вулиці Винниченка (приблизний час у дорозі 5 хвилин). Далі пересісти на автобус 17а або 8 і відправитися в напрямку Медичного коледжу (приблизний час у дорозі 4 хвилини). Від зупинки пройти 450 метрів (5 хвилин) в напрямку Кафедрального костелу Апостола Петра і Павла в Луцьку (вул. Кафедральна, 6). Так само до собору можна дістатися і на автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Волинська область
Контактний номер
Початок будівництва: 1616 року
Зруйновано: 1724 року
Відбудовано: 1730 року
Архітектор: Джакомо Бріано, Мацей Май, Павло Гіжицький, М. Соболевський, Ю. Умінський, Ф. Гродзицький
Римо-Католицька Церква в Україні
Архітектурний стиль