Костел святої Анни - Бар

Головне фото

Перша документальна згадка про поселення Рів на правому березі однойменної річки датується 1425. Місто знаходилося на Кучманському шляху і в 1452, під час татарського набігу, був зруйнований. Поступово він відродився, але в 1528 його знову повністю зруйнували кримчаки. Польська королева Бона Сфорца придбала спустошене місто в 1537, перейменувала його в Бар (на честь свого рідного міста Барі на півдні Апеннін), перенесла на лівий берег в поворот Рова - і незабаром тут з'явився багатий торговий центр.

Історія виникнення костел святого Анни в Барі

Для захисту Бара в 1540 спорудили потужний дерев'яний замок. Ще за життя королеви Бони в самому серці міста побудували дерев'яний костел Святого Миколая. У 1616 році панський староста Станіслав Жолкевський заснував в місті єзуїтський монастир, в якому в 1635 з'явився перший на Поділлі єзуїтський колегіум. У 1636 коронний гетьман Станіслав Конєцпольський переніс в Бар свою резиденцію і почав будувати кам'яний замок на місці дерев'яного за проектом і під наглядом французького інженера Гійома Лавассера де Боплана. Арсенал в Барі в 1640-х роках побудував інженер-архітектор Кшиштоф Арцишевський, перетворивши фортецю на другу після Кам'янець-Подільського за розмірами і потужністю фортеця на Поділлі. Втім, праці відомих фортифікаторів виявилися марними: Панську фортеця успішно штурмували війська Максима Кривоноса (влітку 1648 року, тоді вони спалили і костел Святого Миколая) і Семена Палія (взимку 1702-1703 рр.).

У 1721 зусиллями батька Матія Круліковського побудували новий храм з дерева, який уцілів в 1768 при штурмі Бара російськими військами під час боротьби з конфедератами, які виступили проти зрівняння прав католиків і православних. На жаль, в 1806 костел Святого Миколая знищив міський пожежа.
Нинішній костел Святої Анни в Барі веде свою історію від храму, побудованого в 1811 на місці згорілого, як свідчать історичні джерела, завдяки ченцю-домініканця на прізвище Шадбей і освяченому в 1826 кам'янецьких єпископом Франциском Мацкевичем. У 1860 храм облаштували на кошти князя Любомирського, господаря панського староства, а в 1900-ті роки значно перебудували, встановивши 10-реєстрової орган. Тоді ж костел придбав схожий на даний час вид.

Реставрація костел святого Анни в Барі

За радянських часів костел залишався чинним парафіяльним до 1937 року, потім його парафіянам вдалося зберегти храм від повного руйнування ціною героїчних зусиль в протистоянні з владою. В роки німецької окупації дзвіницю знову відкрили, вона діяла до початку 1960-х років, а за часів незалежності храм повернули католицькій церкві і після тривалої реставрації (враховуючи значущість міста і споруди в польській історії) апостольський нунцій в Україні архієпископ Іван Юркович влітку 2006 здійснив урочисту реконсекрацію (нове освячення) відновленого костелу Святої Анни - головного храму Барського деканату Кам'янець Подільської єпархії Римсько-католицької церкви в Україні.

Як дістатися до костел Святого Анни в Барі

З автовокзалу Виница-2 (вул. Хмельницьке шосе, 107) регулярно відправляються маршрутки в напрямку міста Бар (вартість проїзду 39 гривень). Відстань 66 кілометрів. Так само Ви можете дістатися до Бара і на власному автомобілі. Розрахувати маршрут на автомобілі Ви можете тут

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 7:30 - 18:30

Контакти
Область
Вінницька область
Контактний номер
Places Ukraine
google карта
Надіслав: devoleksiy , дата: сб, 28.01.2017 - 14:53