Костел усипальниця Потоцьких - Cело печера

Головне фото

У 1682 р турецький султан віддав молдавському воєводі Георгію Дуке в правління Правобережну Україну. Воєвода вибрав для своєї резиденції саме чудове місце Поділля - Печора. Тут річка Печора, затиснута з двох сторін скелями, утворює каскад мальовничих порогів. Палац був зведений на високому правому березі, звідки відкриваються вражаючі панорами каньйону Південного Бугу.

Однак недовго Дуке довелося правити. У 1683г. турки зазнали нищівної поразки під Віднем, в Молдавії стався переворот і Г. Дука втік до Польщі. Новий правитель гетьман Ю. Хмельницький переніс резиденцію до Немирова.
Археологічні розкопки, проведені в 1947-48гг. І. Артамоновим, підтвердили легенди про існування печер (звідси і назва села) і виявили поселення трипільської культури (ІВ-Ш тис. До н.е.).

Навряд чи хто пам'ятав би про невдаху воєводі, якби не величний регулярний парк, закладений їм на сусідньому пагорбі одночасно з будівництвом палацу. Первісне планування парку практично повністю збереглася і являє собою паралельний річці прямокутник. Його ділить навпіл велична чотирирядна алея з 250-річних лип.

Вона вела від головних воріт до палацу, розібраному в 1920-х роках. Липові алеї висаджені і по периметру парку. Парковий фасад виходив на квіткові партери з фонтанами і терасами, які спускалися до води. Високий схил скелі прикрашають штучно створені вражаючі кам'яні хаоси і гроти. До води також можна спуститися по кам'яних сходах, яку прикрашали мармурові статуї. Одна з них і понині сиротливо стоїть біля берега Ю. Бугу і дивиться на залишки колишніх купалень, викладених мармуровими плитами.

Каплиця-мавзолей Потоцьких

На території парку збереглася каплиця-мавзолей Потоцьких-Свейковських (1904), спроектована в стилі романського модерну блискучим київським архітектором В. Городецьким і скульптором Е. Саля. Вона разом із західними воротами, фланкирован маленькими дзвіницями, утворює єдиний ансамбль.
В кінці ХІХ ст. парк переступив на інший берег річки (тепер тут с. Сокілець). Тут Потоцькі облаштували "Дикий канал", який тягнеться паралельно Південному
Бугу. Зараз цей канал реконструйований і використовується для змагань з водного слалому.

Довжина каналу 1100 м, глибина - 6 м, перепад висот - 2 м. На 380-метровій ділянці створені штучні перешкоди. Соколецька частина парку вражає різноманітністю ландшафтів, утворених групами дерев, кам'яними хаосом, каскадами річкових порогів, водними каналами і самим Південним Бугом. У Сокільці збереглися будівлі величезної млини кінця ХІХ ст.

Як доїхати до села Печора
Дістатися до Печори можна громадським транспортом, автобус з Вінниці йде кілька разів на день.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Вінницька область
Places Ukraine
google карта
Надіслав: devoleksiy , дата: сб, 28.01.2017 - 15:00