Святогірська лавра - Донецька область

Надіслав: admin , дата: пн, 30.01.2017 - 12:31

Історія виникнення Святогірський монастир
      На правому березі річки Сіверський Донець, в надзвичайно мальовничій місцевості, що здавна називалася Святі Гори, в м'якій крейдяній скелі ще в XV ст. монахи прорили ходи від берега до вершини тераси і заснували печерну церкву. Саме так дослідники реконструюють заснування обителі, яку документи XVI ст. багаторазово згадують виключно як один з донецьких дозорів, а тільки в царській жалуваною грамоті на земельні володіння 1624 р вперше говориться про Святогірському монастирі.

      Монастирські будівлі виникали переважно вздовж берега біля підніжжя крейдяної гори, і тільки Миколаївська церква споконвіку була на її вершині. Вважається, що церква Святителя Миколая Чудотворця в Святогорську, заснована в 1637, спочатку виникла як печерний соборний храм монастиря в ім'я Успіння Пресвятої Богородиці і повністю перебувала всередині крейдяної скелі.

Підземні лабіринти в церкви Святителя Миколи Чудотворця у Святогорську

      Вся гора під церквою Святителя Миколи Чудотворця пронизана лабіринтом ходів і келій, в яких жили і захищалися під час ворожих набігів. Міцні стіни навколо монастиря і кілька гармат давали насельникам шанс зберегти життя під час татарських нападів. Тут був укріплений спостережний пункт, неабияку перешкоду на шляху татарських загонів і перший притулок для втікачів з ворожого полону, що відігравало важливу роль при просуванні кордонів Московської держави на південь.

Татарських набігів на Святогірський монастир

      У 1679 загін кримських татар спустошив монастир. Руйнування верхньої частини крейдяної скелі змусило ченців істотно перебудувати обитель. На рубежі століть, в 1698-1708 рр., На кошти ізюмського полковника Федора Шидловського на нижній терасі під горою звели наземний кам'яний Успенський собор, а залишки печерного храму на верхній терасі крейдяний гори перебудували на Миколаївську церкву.
      Азовські походи царя Петра I поклали край татарським набігам, монастир поступово втратив стратегічне значення, а в 1783 майно і угіддя монастиря відійшли в казну. Його відновили аж в 1844, провівши тривалі відновлювальні роботи.

Святогірський монастир у радянське час

      За радянських часів Святогірський монастир ліквідували в 1922, розмістивши в його будівлях будинок відпочинку, а в повоєнний час - санаторій ім. Артема. У 1969 - 1973 рр. провели перші консерваційні роботи (архітектор Маріоніла Говденко) найдавнішого споруди чернечого ансамблю - Миколаївської церкви і павільйонів для паломників, а в 1973-1979 рр. здійснили реставрацію храму. З 1980 р монастирський комплекс разом з сусіднім крейдяним горбом і пам'ятником Артему оголошено Державним історико-архітектурним заповідником. У 1992 в Святих Горах відновилася монастирське життя, і після реставраційних робіт, у 2004 році, Свято-Успенський Святогірський чоловічий монастир Донецької єпархії Української православної церкви перетворили на лавру - третю в Україні.

Як дістатися до Святогорської лаври

      Від вулиці Комунарів, 4 (Автостанція в Донецьку) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку міста Святогірськ (вартість проїзду 214 грн). Відстань 219 км. Так само Ви можете дістатися до Святогорська і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Донецька область
Контактний номер
Горлівська і Словянська єпархія
Тип монастиря: Чоловічий монастир
Реліквії: мощі преподобного Іоанна затворника Святогірского, Святогірська ікона