Перейти до основного вмісту

Мангуп - Бахчисарай

Надіслав: admin , дата: нд, 29.01.2017 - 19:15

Печерний місто Мангуп-кале
У печерному місті Мангуп прекрасно поєднуються захоплюючі види і археологічні пам'ятники, які розповідають про історію цього місця. Величезне плато Маігуп-Кале розташоване серед вершин Внутрішньої гряда Кримських гір. З трьох сторін плато оточене стрімкими 70-метровімн кручами, а з четвертого боку прорізано трьома балками, якими тільки і можна дістатися до вершини. Звідки б ви не дивилися на мангупского плато, воно має приголомшливий вигляд, але з вершини розгортаються не менш мальовничі пейзажі довколишніх гір і каньйонів.
Природна недоступність гори за часів неспокійного Середньовіччя створила прекрасні умови для виникнення тут поселення. Воно з'явилося ще в IV ст., А в VI - X ст. вже було успішним містом.

Мангуп: столиця середньовічного князівства
Доріс, адміністративним і владним центром візантійської області Дорі. Приблизно в XII в. з візантійських володінь виділилося князівство Феодоро, очолюване княжої династією Гаврас. Князівство було православним і поліетнічним: в ньому пліч-о-пліч жили нащадки скіфів і сарматів, аланів, готів, греки і караїми. Неприступне місто стало столицею Феодоро.

Природний захист столиці посилили оборонні стіни з вежами, частково збереглась до наших днів. Незважаючи на назву «печерне місто» воно було забудовано звичайними будинками, а печери вздовж гори були пророблені для храмів і монастирів, а також оглядових пунктів, в'язниць, господарських приміщень і склепів. Місто мало два печерні монастирі, один з яких, Благовіщенський, відроджено в наші дні.
Приблизно в середині вершини плато розміщувався центр міста. Тут стояв великий головний храм - Святих Костянтина і Олени, зведений в VI ст. і перебудований князями Феодоро. До наших днів збереглися залишки стін і кам'яні брили, прикрашені орнаментами і гербами князів Феодоро. Недалеко від храму розташовувався княжий палац, від якого залишилися тільки фундаменти.

Ще один замок стояв на високому краю плато. Вузький перешийок мису був відгороджений оборонним муром, посередині якого височів замок-цитадель, найбільш укріплена споруда міста. Саме вона найкраще збереглася до наших днів: можна навіть побачити декоративне різьблення порталу. Під захистом цитаделі перебувало кілька храмів, серед них і восьмигранна в плані церква. На краю є цікавий печерний комплекс, одна зі стін якого обвалилася, утворивши в товщі гори отвір. Тому відгалуження Мангупської гори назвали дірявим мисом.

Контакти
Область
Автономна Республіка Крим
Дата заснування: IV—V століття
Статус: памятка архітектури