Межиріцький монастир - Рівненська область

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 19:59
Image
Межиріцький монастир - Рівненська область

Свято-Троїцький монастир у Межиріччі
Здалеку радують око величні споруди Троїцького Межиріченський монастиря-фортеці, який прагне в небо над гладдю ставка на річці Збітенка. Ансамбль складається з Свято-Троїцької церкви, келій, надбрамної дзвіниці і південно-східного корпусу. Вважається, що православний монастир тут заснували ще в XIII столітті ченці Києво-Печерської лаври після зруйнування Києва ордами Батия. У XIV-XVI ст. розвивати обитель ченців допомагали не одне покоління поборників православ'я князів Острозьких, чия резиденція - місто Острог - розташована в 3 км від обителі.

Добудови та розширення Свято-Троїцького монастиря у Межиріччі

За іронією долі, останній представник знатного роду Януш Острозький не мав спадкоємців, прийняв католицтво і передав Свято-Троїцький монастир у Межиріччі монахам ордену францисканців. У той час (початок XVII століття) припадає активний етап монастирського будівництва. Трапецієвидний в плані двір обителі оточили масивної, складеної з блоків пісковика півтораметрової стіною (висотою до 8 м), завершену фігурними зубцями. За спокоєм обителі стежили чотири наріжні двоярусні з аттиком шестигранні башти, а п'ята надбрамна вежа була згодом (XVIII ст.) Перебудована на дзвіницю.

До Троїцької церкви в Межиріччя з двох сторін прибудували два корпуси келій, які симетрично межували з бічними фасадами з півдня і півночі.
Корпуси - цегляні, двоповерхові, прямокутні в плані споруди, кожна з двома круглими триярусними наріжними вежами - утворюють неповторний для українських земель архітектурний ансамбль.

Чудотворна ікона Божої Матері "Життєподательниця" у Межиріччі

Самим духовним скарбом обителі є чудотворна ікона Божої Матері «Життєподательниця» в Межіречче - родова святиня князів Острозьких, яку, за найпопулярнішою версією, ще в XIV столітті подарував їм як благословення за турботи і охорону святого православ'я Константинопольський патріарх. Ще за життя останнього представника князівського роду образ потрапив під склепіння монастирської обителі, а в 1866 російська імператриця Марія Федорівна подарувала для ікони срібний оклад, прикрашений дюжиною чималих смарагдів.

Реставрація Свято-Троїцького собору у Межиріччя

В кінці XVIII століття, після приєднання Волині до Російської імперії, Свято-Троїцький собор у Межиріччі повернули православним і він діяв як парафіяльний. На початку XX століття собор капітально відремонтували і заново розписали. Перебування цього регіону Волині в міжвоєнний період в складі Польщі, а потім - Радянського Союзу не сприяло відродженню чернечого життя, і віруючим дозволяли лише час від часу правити богослужіння в храмі, який поступово занепадав. Ченці повернулися в обитель лише в 1991 році, і в даний час колишня княжа резиденція є Свято-Троїцьким Межиріченський чоловічим монастирем Рівненської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Свято-троїцького монастиря у Межиріччі

Дістатися до Межиріччя можна двома шляхами з Рівного і з Луцька. Якщо Ви плануєте добиратися своїм ходом, то ближче і дешевше обійдеться Вам поїздка з Луцька. Протяжність маршруту 21 кілометр, час в дорозі 30 хвилин, вартість таксі 80-100 гривень). З Рівного шлях буде значно довше. Час в дорозі 1:20, загальне протяжність маршруту 85 кілометрів, вартість таксі до 200-250 грн. Також Ви можете дістатися в Межиріччя і на автомобілі.

Час роботи:
- Пн - Нд: з 08 до 19:00

Початок будівництва: 1520-ті роки
Кінець будівництва: 1612 року
Архітектор: Павло Гродзіцький
Засновник: Костянтин Острозький, Януш Острозький
Керуюча організація: РКЦ, УПЦ (МП)
Україна, Рівненська область, Острозький район, село Межиріччя
Рівненська область