Преображенський монастир - Новгород-Сіверський

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 22:17

Історія виникнення Спасо-Преображенський собор У Новоград-Сіверський Спасо-Преображенський монастир майже тисячоліття тому виник в 2 км від міста на крутому, вкритому лісом пагорбі правого берега річки Десна, і зараз його ансамбль займає майже квадратний ділянку (200 х 200 м) в південній частині Новгород-Сіверського. Монастир зазнавав руйнувань під час княжих міжусобиць в XII в., Монголо-татарської навали в 1239, татарських (1501 і одна тисяча п'ятсот п'ятьдесят дві) і польських (1604) набігів, але завжди поставало із руїн. У 1635 король Речі Посполитої Владислав IV передав монастир єзуїтам, але в 1648 їх вигнали повсталі козаки.

Спасо - преображенський монастир - обитель культури Новоград-северского

      У 1657 єпископську кафедру в Новгород-Сіверському очолив Лазар Баранович - і монастирська обитель перетворилася в відомий центр культури. З тих часів походять старі, вцілілі досі, монастирські споруди: стіни зі Святими вратами, в основі якої надбрамна вежа XVI в. з підйомним мостом - найдавніше кам'яне оборонна споруда Лівобережної України.

      Спочатку тисячі сімсот вісімдесят сім монастир відвідала російська імператриця Катерина II, щоб взяти участь в освяченні Іллінської церкви при корпусі настоятеля, і пожертвувала чималі кошти на будівництво нового собору обителі. Заклали Спасо-Преображенський собор в 1791 на руїнах давньоруського храму за проектом відомого столичного архітектора Джакомо Кваренгі, який, втім, жодного разу так і не відвідав будівельний майданчик, мабуть, саме тому храм виявився занадто великим для монастирського ансамблю.

Реставрація Спасо-Преображенський собор У Новоград-Сіверський

      У 1814 величезний п'ятибанний собор почав розвалюватися, і його врятував чернігівський губернський архітектор Антон Карташевський, який в 1821 під підпірні арки підвів 16 додаткових колон і провів інші інженерні роботи. Згодом Спасо-Преображенський собор кілька разів ремонтували (1858, 1910, 1968 і 1983), а в 1838 році тут поховали графа Олексія Розумовського, сина останнього гетьмана України. Через п'ятнадцять років в соборі влаштували два бічних престолу - Успіння Богородиці та Святого Димитрія Ростовського.

Спасо-преображенський собор у радянське час

      За радянських часів, 1929 p., Монастирський комплекс оголосили державним історико-культурним заповідником, а в роки німецької окупації за чернечими стінами влаштували концентраційний табір, де загинуло близько 20 000 городян і військовополонених.

Спасо-преображенський Новоград-преображенський Новоград-сіверський чоловічий монастир

      У повоєнні роки на монастирських землях деякий час перебувала психіатрична лікарня, в 1979 р створили філія Чернігівського архітектурно-історичного заповідника, а після проведення реставраційних робіт з 1987 р почав діяти музей-заповідник «Слова о полку Ігоревім». Масштабну реконструкцію монастиря зробили в кінці 1990-х років під патронатом колишнього президента України Леоніда Кучми, уродженця Новгород-Сіверщини, і повернули святиню Церкви. Зараз Спасо-Преображенський Новгород-Сіверський чоловічий монастир належить Чернігівської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Спасо-Преображенського собору В Новоград-Сіверський

      Від проспекту Перемоги, 3 (Автостанція в Чернігові) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку Новгород-Северка (вартість проїзду 25 грн). Відстань 180 км. Так само Ви можете дістатися до Новгород-Северка і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 9: 00-19: 45 (Ср. - До 19:00)

Контакти
Область
Чернігівська область
Контактний номер