Перейти до основного вмісту

Палац Потоцьких - Тульчин

Надіслав: admin , дата: сб, 28.01.2017 - 15:09

У місті Тульчин Вінницької області розташований вишуканий палацовий комплекс ХВІІІ століття, який називають подільським Версалем. Архітектурний ансамбль складається з палацу і двох бічних корпусів, що утворюють широкий парадний двір - курдонер. Особливо величним представляється комплекс здалеку, коли погляд охоплює його повністю. Величні фасади і урочисті колонади роблять будівлі схожими на античні храми, як і годиться для класицизму. Саме Тульчинський палац вважається одним з кращих в Україні зразків цього архітектурного стилю.

Тульчинський палац: подільське диво
Палац побудований в 1775-1782 рр. графом Станіславом Щесни Потоцьким - активним державним діячем свого часу. Однак в Україні він більше відомий романтичними поривами, головним плодом яких став уманський парк «Софіївка», заснований для третьої графовой дружини, Софії де Вітт. Важливо одне: у графа Потоцького був вишуканий смак, він намагався оточити себе красивими жінками і дорогими речами, а жити волів в величних і красивих палацах - за що йому величезне спасибі від нащадків.

Тульчинський палац: подільське диво
До будівництва палацу граф залучив французького архітектора Жозефа-Ежена Лакруа, за проектом якого, до речі, був реконструйований Єлисейський палац в Парижі - резиденція Наполеона, а нині французького президента. У Потоцьких гостювали багато видатних людей, наприклад поет Олександр Пушкін, який згадував Тульчин в своїх творах.
Одночасно з палацом в місті побудували величний Різдвяний собор, також в стилі класицизму. Саме тут граф Потоцький вінчався зі своєю коханою Софією.

У місті є ще один палац - Верхній, або Малий палац Потоцьких. Тут в 1796-1797 рр. розміщувалася ставка видатного російського полководця Олександра Васильовича Суворова.

«Палац Грохольських у Вороновиці»

Ще одним прекрасним зразком класицизму є палац Грохольських в селі Вороновиця. Палац нагадує споруди італійського архітектора Андреа Палладіо - видатного зодчого епохи, засновника класицизму. Фасад прикрашають колонада і декоративна ліпнина.
Цікаво, що тут жив Олександр Федорович Можайський - винахідник одного з перших в світі літаків. Зараз тут розташований музей авіації та космонавтики.

Контакти
Область
Вінницька область
Контактний номер
Початок будівництва: 1781 року
Завершення будівництва: 1785 року
Засновник: Станіслав Щенсний Потоцький
Автор проекту: Архітектор Жозеф Лакруа (також здійснював і будівництво), можливо, за участю архітектора Лятура і художника Йогана Баптиста Лампі
Архітектурний стиль