Шедеври ренесансної архітектури - Львів

Надіслав: admin , дата: чт, 02.02.2017 - 19:07

Пам'ятник Івану Франку у Львові
      Перетинаючи сучасний проспект Свободи, ми потрапляємо в іншу архітектурно-історичну епоху. Широкі вулиці приведуть нас за часів Австро-Угорської імперії, або, як вважають за краще говорити у Львові, в гості до "доброї бабусі" Австрії. Саме тоді Галичина користувалася значною економічною та юридичною автономією. Тому спеціально для реалізації грандіозних задумів в 1877-1881 рр. під керівництвом архітектора Юліуша Гохберґера на місці колишнього будинку-готелю пана Гехта було споруджено будинок Галицького парламенту (Сейму). Для того, щоб помилуватися оригінальністю його зовнішнього декору, необхідно зробити кілька кроків у напрямку до пам'ятника Івану Франку, який розташований перед будівлею.
Координати на мапі:

Львівський національний університет імені І. франко
      Вгорі на аттику вражає своєю монументальністю алегорична композиція "Опікунчій дух Галичини" (ск. Т. Ріґер). Символічна Галичина стоїть в оточенні скульптур, які уособлюють річки Віслу і Дністер. Трохи нижче - кілька жіночих фігур: алегорії Любов, Справедливість, Віри і Правди. Безпосередньо перед входом в будівлю розташовані композиції "Освіта" і "Труд" (ск. Т. Ріґер). Парадну сходову клітку, яка освітлюється крізь скляну стелю, прикрашено неоренесансному орнаментами скульптора Леонардо Марконі. На жаль, зал засідань парламенту постраждав під час Другої світової війни і його декор не зберігся. Дух освіти і науки розпочав витати в приміщенні будинку тільки після закінчення Першої світової війни. Тодішній університет ім. Яна Казимира славився своїми школами математиків, філологів, істориків.

      Сьогоднішній Львівський національний університет ім. І. Франка продовжує традиції одного з найстаріших і найкращих навчальних закладів України.
Чудовий парк з літнім театром, алеями і стежками був місцем прогулянок місцевої аристократії. Саме для неї тут влаштовували покази штучних вогнів, різні фестивалі і забави. Зліва на початку алеї раніше стояв пам'ятник колишньому правителю Галичини Аґенору Голуховському. Зараз тут декоративна ваза, яка є копією твору знаменитого майстра Торвальдсена. Крім рідкісних дерев, від старого декору в парку збереглися приміщення ресторану і ротонда, де раніше грав духовий оркестр.

Національний університет «львівська політехніка»
      Піднявшись по парку вгору, потрапимо на вулицю Степана Бандери, де побачимо величну будівлю університету "Львівська Політехніка". Автор цього проекту, один з кращих львівських архітекторів Юліан Захарович доклав чимало зусиль, щоб будівля ні в чому не поступалося Вищій технічній школі у Відні. Будівництво тривало з 1874 до 1877. Автор проекту оригінально поєднав вишуканість Ренесансу з елементами бароко.
      Фасад відзначається спокійною елегантністю. Аттик прикрашений скульптурною групою роботи Леонардо Марконі, що алегорично відтворює інженер, Архітектуру і Механіку. З нагоди варто заглянути і в вестибюль Політехніки. Сходова клітка шикарно оброблена поліхромної розписом стелі, ліпниною і алегоричними барельєфами, які уособлюють Мистецтво і Науку. В кінці XIX в. польському художнику Яну Матейко замовили картини, які сьогодні прикрашають актовий зал Політехніки і алегорично представляють технічний прогрес людства. Навіть в XXI ст. дивує, як оригінально зображено винахід парового двигуна або прокладки трансатлантичного телефонного кабелю.
      Ошатний парк навколо університету також є цікавою пам'яткою. Зліва від входу ще в 1892 р був встановлений невеликий місток - перша в Галичині спорудження із залізобетону. І хоча за часів Першої та Другої світових воєн парк і будівля були пошкоджені, остання реконструкція таки повернула їх до належного стану.

Як дістатися до визначних пам'яток
      Від Двірцевій площі, 1 (центральний ж / д вокзал у Львові) необхідно пройти 190 метрів (2 хвилини) в напрямку зупинки (ж / д вокзал). Далі сісти в автобус № 1 Н, 2Н, 31, 3 Н, 4Н, 5Н, 6Н, 7Н або маршрутне таксі № 29, або трамвай № 6 (час очікування транспорту на зупинки може зайняти у вас від 4 до 12 хвилин) далі відправитися в напрямку зупинки на вулиці Городоцькій (приблизний час у дорозі 5 хвилин). Від зупинки пройти 480 метрів (6 хвилин) в напрямку пам'ятника Івану Франку (1), а також до Львівського національного університету ім. І. Франка (2) (Університетська вулиця, 1). Після перегляду пам'ятки (1) і (2), Вам необхідно пройти 1 кілометр (10-15 хвилин) в напрямку Національного університету «Львівська політехніка» (3) (вулиця Степана Бандери, 12). Також до зазначених пам'яток Ви можете дістатися і на власному авто.

Контакти
Область
Львівська область