Покровський собор - Охтирка

Головне фото

Історія виникнення Свято-покровського собору в Охтирці
З південного боку центральної частини Охтирки, неподалік валу колишньої міської фортеці в XVIII-XIX ст. сформувався своєрідний культовий комплекс з трьох різновікових кам'яних споруд: Свято-Покровського собору, Введенської церкви-дзвіниці та храму Різдва Христового. Визначальним центральною спорудою цього неформального комплексу та містобудівної домінантою, а також всієї Охтирки є Свято-Покровський собор.

Його заклали в кінці весни 1 753, в річницю коронації імператриці Єлизавети Петрівни, яка пожертвувала на будівництво собору 2000 рублів сріблом, на місці явлення в 1739 чудотворної ікони Охтирської Богородиці, список якої до сих пір зберігається на парадному фасаді храму.
Проект собору створив знаменитий московський архітектор князь Дмитро Ухтомський, а реалізовував архітектор Семен Дудинський, який керував будівництвом. Новозбудований храм, який мав три престоли (головним чином в ім'я Покрова Богородиці і два бокових - Охтирської ікони Богородиці і праведних Захарії і Єлизавети на честь засновниці), освятили в 1768 р

Архітектура Свято-покровського собору в Охтирці

Строго симетричне будівля Покровського собору, видовжене традиційної віссю «захід-схід» на 45 м. Тут домінує центральний, майже правильний восьмигранник, чотирма масивними пілонами розділений на поздовжній середній неф (шириною з купол і вівтар) і вдвічі вужчі бічні нави. Висота центрального завершення в інтер'єрі досягає майже 40 метрів, а загальна висота споруди до хреста становить 46 метрів.

Інтерєр Свято-покровського собору в Охтирці

Інтер'єри собору Покрова Богородиці оштукатурені й побілені, а стіни ритмічно розділені пілястрами іонічного ордера. У храмі збереглося первісна декоративна ліплення, як вважають фахівці, стилістично близька до декору споруд відомого петербурзького архітектора Франческо Бартоломео Растреллі. Вона представлена ​​ліпними композиціями з переважанням рослинних мотивів барочного типу (над вікнами і дверними отворами), бароковими картушами з гербом імператриці Єлизавети Петрівни (над північними і південними дверима центрального нефа) і великим барельєфом з фігурою архангела, що витонченою пластикою нагадує декор Андріївської церкви в Києві (над середньою аркою, що поєднує центральний неф з притвором). Стародавня ліпнина доповнюється фрагментарно збереженими олійним розписом кінця XVIII в.

Важкі часи для Свято-покровського собору в Охтирці

За радянських часів собор закрили і використовували не за призначенням. На початку 1960-х років розглядалося питання про його знесення, але святиню таки зберегли, навіть реставрували, а на початку 1990-х передали релігійній громаді. Зараз ретельно відновлений Свято-Покровський кафедральний собор Сумської єпархії Української православної церкви є головним храмом міста Охтирка - нафтогазової столиці України.

Як дістатися до Свято-покровського кафедрального собору в Охтирці

Від вулиці Баумана, 40 (Автовокзал в Сумах) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Охтирка (вартість проїзду необхідно уточнювати при посадці). Відстань 80 км. Так само Ви можете дістатися до м Охтирка і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Сумська область
Контактний номер
Places Ukraine
Будівництво
Початок будівництва: 25 квітня 1753 року
Кінець будівництва: 1768 року
Архітектор: С. І. Дудинський і Д. В. Ухтомський, Вартоломей Растреллі (співавтор проекту)
Керуюча організація
УПЦ МП
Архітектурний стиль
google карта
Надіслав: devoleksiy , дата: ср, 01.02.2017 - 20:25