Преображенський собор - Ізюм

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 21:08

Сіверський Донець - головна блакитна стрічка Східної України утворює 6-кілометровий меандр, огинаючи величезний виступ Юрського-крейдяних порід, що утворюють видовжену на північ найвищу в регіоні гору Кременець (218 м над рівнем моря). Дослідники вважають, що назви міста і гори прийшли з тюркських мов: Ізюмом ( «довга гора») проходило східне відгалуження Ізюмського шляху, по якому здійснювалися татарські набіги, а Кременець отримав назву через трансформації татарського «Кермен» (зміцнення, або фортеця) .

Історія виникнення Свято-Преображенському соборі в Ізюмі

      Свято-Преображенський собор в Ізюмі, побудований на кошти харківських полковників Григорія Донця-Захаржевського і Федора Шидловського в 1684, вважається чи не найстарішою кам'яною будівлею не тільки міста, а й усієї Слобожанщини. Храм з'явився майже одночасно з фортецею, був частиною фортифікації, а згодом навколо нього - тодішній (і нинішній) висотної домінанти старого міста - формувався архітектурний ансамбль центру Ізюму. Фахівці припускають, що зодчий (або будівельна артіль), зусиллями якого будувався Преображенський собор в Ізюмі, згодом проявили свою майстерність при створенні харківського Покровського собору, а також храмів в Ніжині та Батурині.

Архітекруре Преображенський собор в Ізюмі

      У середині XVIII ст. собор капітально відремонтували, а в 1765 році тут з'явився новий великий пишно різблення позолочений бароковий іконостас (на жаль, втрачено в 1930-х роках), що прикрасив білостінний інтер'єр храму.
       Найбільшою трансформації спорудження Преображенського собору в Ізюмі зазнало на рубежі XIX-XX ст. У 1886 до західного фасаду прибудували кам'яний притвор і триярусну дзвіницю, а в 1902-1903 рр. храм радикально перебудували під керівництвом цивільного інженера Михайла Ловцова (замінили всі бічні куполи, змінили форму центрального, після чого ті отримали цибулинні куполів, по верху стін надбудували кокошники і т.п.), кардинально змінивши архітектурний вигляд споруди.

Свято-Преображенський собор за радянських часів

      За радянської влади, 1929, Преображенський собор закрили, під його склепінням розмістили міську бібліотеку, а в роки Великої Вітчизняної війни храм зазнав істотних руйнувань: втратив східний і західний купол і західний притвор з дзвіницею. Реставрація 1950-х років за проектом архітектора Маріоніли Говденко (під час якої відтворили зруйноване західне плече, купола, первинні форми та деталі, декоративне оздоблення та ліквідували всі пізніші прибудови) значно змінила колишній вигляд і силует собору. Під час ремонтних робіт в 1983 зміцнили підпірні арки і замінили покриття даху куполів з залізного на мідне.

Свято-преображенський собор в наш час

      Зараз ізюмський Свято-Преображенський собор - видатні пам'ятка архітектури національного значення часів формування слобожанської архітектурної школи - є діючим храмом, підлеглим Харківської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Свято-Преображенському соборі в Ізюмі

      Від Московського проспекту, 299а (Автостанція № 6 "Заводська" в Харкові) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Ізюма (вартість проїзду 46 грн). Так само Ви можете дістатися до Ізюму і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Харківська область
Засновник: Ізюмські полковники Костянтин Донець-Захаржевський і Федір Шидловський
Початок будівництва: 1682 року
Кінець будівництва: 1684 року
Зруйновано: 1938-1941 року
Відбудовано: 1962-1992 року
Українська православна церква (Московський патріархат)
Архітектурний стиль