Спасо-Преображенський собор - Чернігів

Головне фото
Спасо-Преображенський собор - Чернігів

Історія Спасо-Преображенського собору
Будівництво величного кам'яного Спасо-Преображенського собору в центральній частині дитинця над Десною в 1033 році почав князь тмутараканський і чернігівський Мстислав Володимирович (Хоробрий). За часів князівства, яке перервалося через три роки, стіни собору виросли лише на кілька метрів, а добудували і освятили храм в 1041 році. У перші століття свого існування бічні (північний і південний) фасади традиційно обросли численними каплицями і крещальней.

Потужних руйнувань культову споруду зазнало під час захоплення Чернігова татаро-монгольським (1239 г.) і польським (1611 г.) військом, але кожен раз виникала в новій красі. У 1750 р велика пожежа знищила даху, іконостас, а через дуже велику температуру навіть потріскалися мармурові колони трифории.

Спасо-Преображенський собор в Чернігові
Наймасштабніша реконструкція Спасо-Преображенського собору припала на 1790-ті роки, коли побудували сходову вежу, розібрали прилеглі каплиці і крещальню, а на їх місці з'явилася симетрична вежа. Храмові куполи знайшли сферичний вигляд. Змінився також і інтер'єр собору: розібрали залишки хорів в бічних навах, крім тих, що були над бабинцем, пошкоджені пожежею мармурові колони, які втратили міцність, замурували цеглою, а підлогу за тодішньою модою покрили чавунними плитами.

Чернігів. іконостас Спасо-Преображенського собору

Сучасний іконостас в Спасо-Преображенському соборі (12 м у висоту і 20 см в ширину) 1798 р проектом архітектора Івана Яснигін виготовили різьбярі з Ніжина Сава Волощенко та Степан Білопільський, а розписав священик Борзни Тиміш Мізко. У 1818 р до парадного і бічному фасадах добудували пишно декоровані тамбури (архітектор Антон Карташевський). В кінці XIX в. собор капітально відремонтували, а храмові купола і шпилі веж покрили сусальним золотом.
У 1920-х роках завдяки науковим дослідженням собору археолога Миколи Макаренка і архітектора Іполита Моргилевського вдалося відновити залишки каплиць і крещальни, а в інтер'єрі - мармурові колони і давню фреску, яка потім загинула у вирі Великої Вітчизняної війни.

Національний архітектурно - історичний заповідник "Чернігів стародавній"

Зараз Чернігівський Спасо-Преображенський собор (або Чернігівський Спас) - найдавніший збережений автентичний пам'ятник культової архітектури Київської Русі - є перлиною Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Це один з діючих храмів Чернігівської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися До Спасо-Преображенського собору в Чернігові?
Добиратися до Спасо-Преображенського собору в Чернігові найкраще з Києва. З Столиці до Чернігова ходять як маршрутка (станція м. Лісова, ціна: 25 грн., Інтервал - 20 хв), так і електрички з центрального ж / д вокзалу (ціна: 12-17 грн., Згідно з розкладом). Так само можна дістатися і на автомобілі.

Час роботи:
- З Пн по Нд: з 10:00 до 18:00

Керуюча організація
УПЦ МП
Місця України

Адреса

google карта
Контактний номер
Будівництво
Початок будівництва: до 1036
Область
Чернігівська область