Успенський собор - Біла Криниця

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 21:44

Історія виникнення села біла криниця

      На місці нинішньої Білої Криниці вже в 1430 існував хутір Тернавка, а з 1765 є перша згадка про поселення Варниця. Через постійні військові сутички в прикордонній смузі в другій половині XVIII ст. села прийшли в занепад. Коли Північну Буковину захопила Австрійська імперія, ці землі в 1780 передали збіглим за межі Росії від релігійних переслідувань старообрядців, так званим Липованах. У 1784 тут заснували село, завдяки криниці з білуватою вапнякової водою воно було названо Білій Криницею.

      Через рік в лісі поряд заснували чоловічий монастир, а в 1803 його перенесли в село. У першій половині XIX ст. жителів села, які переважно займалися землеробством, неухильно прибувало - ширилась слава про Білій Криниці, в яку бігли з Росії, Австрії і Молдавії. Приймали тут і дезертирів, які, відростивши бороди, зливалися з місцевим населенням, до того ж релігія липован забороняла метричні записи. Російські переселенці принесли на Буковину свій лад, завдяки чому Біла Криниця спочатку виглядала типово російським селом.

      Посилення гонінь на старообрядців в Росії за царювання Миколи I призвело до створення незалежної релігійної ієрархії в прикордонній Білій Криниці. У 1844 австрійський імператор Фердинанд I видав дозвіл на заснування ієрархії і відкриття жіночого монастиря, а через два роки Білокриницької митрополитом проголосили серба Амвросія. Істотно підтримуваний фінансово з Росії і популярний в слов'янському світі через статус гнаного белокрініцькій оплот старообрядництва досяг розквіту в другій половині XIX - початку XX ст. Архітектурним уособленням цього став Успенський собор.

Успенський собор старообрядців У Білій криниці

      Його будували на кошти одного з найбагатших московських купців Овсянникова в 1900-1908 рр. і витратили величезні кошти - півмільйона рублів золотом. Зовні споруда суцільно покрито глазурованою черепицею і цеглою, що (за рідкісним винятком) не втратили своїх якостей до сих пір.
      Інтер'єр прикрашений чудовим багатоярусним різьбленим іконостасом і окремими кіотами, в яких поміщені ікони кистей старих володимирських, палехских і новгородських майстрів. Протягом минулого століття Біла Криниця поступово прийшла в занепад, катастрофічно скоротилася кількість жителів, але ніде в Україні не зустрінеш такої кількості бородатих чоловіків, які завзято і наполегливо дотримуються своєї віри.

Успенський собор старообрядців у Білій Криниці
      З 1947 р Успенський собор у Білій Криниці закрили і десятиліттями використовували не за призначенням, що завдало пам'ятки часткових руйнувань. Реставрація розпочалася в 1980-і роки, в кінці часів існування Радянського Союзу, тут навіть встигли створити філію Центрального музею давньоруської культури і мистецтва імені Андрія Рубльова. Успенський собор заново освятили в 1992, і тепер в Білій Криниці час від часу відбуваються Священні собори Російської православної старообрядницької церкви, останній з яких відбувся восени 2006 р

Як дістатися до Успенського собору старообрядців У Білій криниці

      Від вулиці Головній, 219 (Автостанція в Чернівцях) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку с. Біла Криниця (вартість проїзду 27 грн). Відстань 50 км. Так само Ви можете дістатися до с. Біла Криниця та на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Чернівецька область
Первое упоминание: 1908 року
Дата заснування: 1908 року
Будівництво: 1901-1908 роки
Тип будівлі: Собор
Архітектурний стиль